Już od wielu lat w prawodawstwie polskim istnieją szczegółowe regulacje prawne mówiące w jaki sposób powinny być utylizowane stare i zniszczone pojazdy. Niestety pomimo wyznaczonych norm zamiast do stacji demontażu pojazdów wiele wraków trafia na nielegalne złomowiska, do lasu czy na łąkę. 

Ekologiczne skutki nielegalnego złomowania pojazdów

Pozostawienie starych samochodów w miejscach nie przeznaczonych do ich złomowania niemal zawsze zagraża środowisku. Wyciekająca benzyna, olej czy płyn hamulcowy potrafią narobić wiele szkód, nie mówiąc już o brzydkim wyglądzie zardzewiałego samochodu, który stoi na łące lub w lesie. 

Prawne skutki nielegalnego złomowania pojazdów

Wszystkim, którzy w najbliższym czasie planują zasilenie swoim samochodem „zielonego złomowiska” pragniemy przypomnieć, że można za to zapłacić wysoką karę. Jeśli służby państwowe zidentyfikują źle zezłomowany wrak, wówczas jego właściciel może zostać ukarany wysoką grzywną. 

Złomowanie w certyfikowanej stacji demontażu

Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz zezłomować swój stary samochód, najlepiej oddaj go do certyfikowanej stacji demontażu. Obecnie na terenie całego kraju można znaleźć wiele miejsc oferujących złomowanie starych aut. W stacjach demontażu specjalnym certyfikatem, który można sprawdzić, potwierdzana jest ekologicznie wykonywana przez nie kasacja pojazdów. Legnica jest jednym z miast, w okolicy których znajdują się złomowiska przyjmujące pojazdy zniszczone do demontażu. 

Dokumenty ze złomowania

Przy okazji warto zaznaczyć, że certyfikowane stacje demontażu posiadają uprawnienia do wystawiania specjalnych zaświadczeń, na podstawie, których można legalnie wyrejestrować stary samochód. Dodatkową zaletą oddania wraka na złom i wyrejestrowania go jest możliwość zgłoszenia się do ubezpieczyciela po zwrot nadpłaty obowiązkowego OC. Ponadto właściciel pojazdu wycofanego legalnie z ruchu nie ma obowiązku płacenia za niego ubezpieczenia. Nie musi się również obawiać, że pewnego dnia otrzyma pismo nakazujące mu opłacić zaległe składki za auto, które już dawno zardzewiało na leśnej polanie.

Czy wiesz że...?
Firmy wykonujące recykling zajmują się magazynowaniem naszych odpadów, ale jest to bardzo drogie. Tego typu usługi mają swoja cenę i jak firmy stać na takie wywozy tak nie wszystkich ludzi na nie stać. Firmy zajmujące się recyklingiem ze względu na to, że powstaje ich tak wiele w reklamach piszą o darmowych wywozach, co jest kłamstwem, bo nie ma nic za darmo nikt nie zrobi za nas nic za darmo. Firmy zajmujące się recyklingiem pomagają nam pozbywać się problemu, jakim są odpady, ale niestety liczą sobie za to bardzo dużo. Tego typu firmy powinny być sponsorowane przez państwo, bo to przecież też w interesie państwa jest by śmieci zostawały odpowiednio potraktowane. Dzięki wywożeniu śmieci i ich magazynowaniem możemy czuć się bezpiecznie. Możemy mieć pewność, że powietrze, którym oddychamy nie zatruje nas, woda, którą pijemy też tego nie zrobi, ale pod warunkiem, że wszyscy będziemy dbali o to by wywóz śmieci był prawidłowy. To wszystko zrobimy dla siebie i przyszłości naszych dzieci. Bo kto chciałby żyć w zanieczyszczonym środowisku gdzie nie ma nic innego oprócz śmieci.