Dbasz o swój samochód, jeździsz na przeglądy, wymieniasz opony, a mimo to Twoje auto uległo zniszczeniu podczas stłuczki. Niestety nie nadaje się już do remontu i zastanawiasz się, co z nim zrobić? Najlepiej, oddaj je do kasacji. 

Samodzielne złomowanie

Często kierowcy postanawiają swoje auto samodzielnie zezłomować. Robią to w różny sposób. Jedni odstawiają na parking, gdzie wrak stoi miesiącami, a nawet latami. Inni wolą rozebrać auto na części i sprzedać je znajomym czy na aukcji internetowej. Jeszcze inni wywożą samochód na „zieloną trawkę”, gdzie czeka na zupełny rozpad lub policjanta, który go znajdzie, odszuka właściciela i wypisze mandat. Niezależnie od wybranej opcji należy się liczyć z tym, że samodzielne złomowanie wraka nie jest najlepszym wyjściem i może sporo kosztować. 

Stacja demontażu

Znacznie lepszym wyjściem jest kasacja samochodów. Legnica, Wrocław, Poznań oraz inne duże miasta posiadają na swoim terenie przynajmniej jedną profesjonalną stację demontażu pojazdów, na której złomowane są samochody uszkodzone i stare. Warto wiedzieć, że certyfikowane złomowiska przeprowadzają demontaż pojazdu w taki sposób, aby odzyskać jak największą ilość surowców wtórnych. Odzyskiwane są stopy żelaza, metale nieżelazne, tworzywa sztuczne a nawet część płynów. Elementy, które nie nadają się do dalszej przeróbki są skutecznie utylizowane, w taki sposób, aby nie zanieczyszczać środowiska. 

Kasacja pojazdu a prawo

Jeśli nie interesuje Cię w jaki sposób zostanie zniszczony Twój samochód, to z pewnością zainteresuje Cię informacja o tym, co możesz zyskać oddając auto na złomowisko. Przede wszystkim oddanie pojazdu do certyfikowanej stacji demontażu zapewnia Ci otrzymanie dokumentów, na mocy których będziesz mógł wyrejestrować samochód i odzyskać część niewykorzystanego OC. Ponadto po wyrejestrowaniu samochodu i zgłoszeniu tego faktu do ubezpieczyciela możesz być pewny, że nie będzie Cię ścigał komornik z wezwaniem do zapłaty zaległego ubezpieczenia za pojazd, którego nie używasz. 

Jak zatem można zauważyć, oddanie samochodu na legalne złomowisko jest bardzo opłacalne. Nie trzeba obawiać się kar za nieodpowiednio przeprowadzone złomowanie, można wyrejestrować samochód i otrzymać zwrot OC. Poza tym oddając samochód do kasacji masz czyste sumienie i wiesz, że nie zanieczyszcza on środowiska. 

Ciekawostka:
Firmy recyklingowe są to firmy zajmujące się wywozem magazynowaniem i utylizacją odpadów. Jeśli mamy problemy z pozbyciem się niepotrzebnych opakowań foliowych to możemy znaleźć firmy recyklingowe, które zajmują się właśnie tego typu wywozami i magazynowaniem. Różne firmy recyklingowe zajmują się wywozem różnych odpadów jedne maja magazyny, w których znajduje się sprzęt elektryczny inne maja specjalnie wyposażone magazyny do przechowywania olejów. Tego typu firmy ratują nasze środowisko i nas samych. Jest ich coraz więcej i tak powinno być nasza planeta w końcu złapie oddech. Firmy tego typu pomagają innym nowo otwartym czy też wielkim firmom w wywozie tego, co najbardziej szkodliwe dla naszego środowiska. Tym bardziej powinniśmy wspierać tego typu firmy, bo gdzie trafiałyby odpady produkowane przez wielkie fabryki, jeśli nie było by firm recyklingowych. Na pewno trafiłyby tam gdzie nie powinny niszcząc cały nasz ekosystem i rujnując wszystko. Bez tego typu firm mieli byśmy wielki problem, co do utrzymania piękna naszej planety.