W Polsce nadal jeszcze panuje przekonanie, że lepiej rozebrać samochód na części i sprzedać je, aniżeli oddać auto na złom. Wprawdzie takie domowe złomowanie samochodów może wydawać się opłacalne, ale w dłuższej perspektywie czasu z pewnością takie nie jest. 

Domowy demontaż a ekologia

Demontowania samochodu w przydomowym ogródku lub garażu z pewnością nie można nazwać ekologicznym. Niemal nikt nie zajmuje się odpowiednią utylizacją szkodliwych płynów takich jak płyn hamulcowy czy benzyna. Najczęściej ściekają one wolno do ziemi w ogródku i zanieczyszczają ją. Ponadto trzeba pamiętać, że po wymontowaniu z samochodu części zdatnych do dalszego użytku, pozostaje dużo elementów, z którymi nie wiadomo co zrobić. Te resztki zazwyczaj lądują na nielegalnych złomowiskach lub w miejscach zupełnie do tego nieprzeznaczonych takich jak np. leśne polany czy łąki. 

Przestępczość z nielegalnych złomowisk

Demontując w domu auto, mało kto myśli o tym, aby odpowiednio zatrzeć wszystkie ślady mówiące o właścicielu auta. Często na zielonych złomowiskach pojawiają się samochody z możliwym do odczytania numerem silnika czy karoserii, nie mówiąc już o numerach rejestracyjnych. Te wszystkie oznakowania mogą okazać się zgubne dla właściciela samochodu, jeśli zostaną umiejętnie wykorzystane przez przestępców. Jeśli np. złodzieje wykorzystają numery rejestracyjne takiego samochodu, szybko może okazać się, że właściciel wraka jest winny np. napaści na sklep, co z pewnością nie będzie przyjemnym przeżyciem. 

Prawne złomowanie aut Wrocław

Znacznie lepszym pomysłem jest oddanie starego samochodu do kasacji. Złomowanie aut Wrocław w specjalnie do tego przeznaczonych zakładach jest znacznie bardziej opłacalne aniżeli samodzielny demontaż i handel częściami. Przede wszystkim za oddane do kasacji auto można otrzymać zapłatę. Czasami kwota ta jest nieco wyższa od tej, jaką można byłoby uzyskać z handlu częściami. Kolejną zaletą jest możliwość legalnego wyrejestrowania samochodu z bazy pojazdów. Dzięki temu nie trzeba się już obawiać, że za jakiś czas okaże się, iż samochód lub jego oznaczenia zostaną wykorzystane niezgodnie z prawem. Oddając samochód do kasacji właściciel ma dowód, że nie jest w nic zamieszany. 

Jak więc widać samodzielne złomowanie aut zazwyczaj nikomu nie przynosi pożytku, toteż zamiast się zastanawiać kto może kupić silnik, a kto drzwi od starego auta, lepiej oddać go po prostu na złom.