Masz samochód, który nie nadaje się już do eksploatacji i nie wiedz co z nim zrobić? W takim razie nie czekaj, tylko oddaj go do stacji demontażu. Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz jak to zrobić, poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. 

Gdzie odbywa się złomowanie aut?

Złomowanie samochodów Legnica odbywa się w specjalnych stacjach demontażu. Każda taka stacja musi posiadać certyfikaty potwierdzające uprawnienia do skupowania i demontażu aut oraz do wystawiania zaświadczeń, które będą uwzględniane podczas wyrejestrowania samochodu w Wydziale Komunikacji? 

Ile zapłacę za złomowanie auta?

Złomowanie samochodu jest usługą nieodpłatną. A wręcz przeciwnie, to stacja demontażu skupująca pojazdy płaci za nie. Tym samym oddając samochód na złom można otrzymać dodatkowe pieniądze. 

Jakie dokumenty potrzebne są do zezłomowania samochodu?

Do zezłomowania samochodu niezbędne są dokumenty auta. Pracownik stacji demontażu z pewnością poprosi o dowód rejestracyjny, kartę pojazdu – o ile takowa została wydana, oraz o dokumenty potwierdzające tożsamość właściciela – dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. 

Co po oddaniu samochodu na złom?

Oddając samochód do stacji demontażu otrzymuje się zaświadczenie potwierdzające jego utylizację. Z dokumentem tym należy iść do Wydziału Komunikacji, gdzie samochód zostanie wykreślony z aktualnej bazy danych. 

A co z ubezpieczeniem?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC należy opłacać od każdego zarejestrowanego pojazdu, niezależnie od tego czy jest on na co dzień eksploatowany czy też nie. Jeśli samochód oddany jest do stacji demontażu, a następnie zostaje wyrejestrowany, wówczas należy udać się do ubezpieczyciela, który wykreśli auto z listy ubezpieczonych. Dzięki temu zabiegowi nie będzie już konieczności opłacania składki, a w niektórych przypadkach kwota za niewykorzystane OC może zostać zwrócona.