Odkąd w Polskiej motoryzacji nastał ogromny boom na auta sprowadzane z zagranicy minęło już niemal 10 lat. Przez ten czas wiele sprowadzonych samochodów stało się już bezużytecznych. Dziś stoją w garażach i na podwórkach czekając, aż ktoś je naprawi lub kupi. Niestety koszty napraw często przewyższają wartość pojazdu, a miłośników wraków też nie ma zbyt wielu. Może więc warto byłoby pomyśleć o oddaniu takich nieużywanych aut na złom? 

Złomowanie samochodów Lubin

Wielu właścicieli starych aut ma uzasadnione obawy dotyczące złomowania samochodów Lubin. Jedni boją się konieczności ponoszenia kosztów kasacji auta, inni tego, co stanie się z oddanym samochodem, a jeszcze innych martwi konieczność załatwiania wielu spraw w urzędach. Jeśli się dobrze przyjrzymy procedurom związanym ze złomowaniem pojazdów, okaże się, że powyższe obawy są zupełnie nieuzasadnione. Przede wszystkim złomowanie samochodów nie jest kosztowne. Jak się okazuje to nie właściciel płaci za kasację auta, ale stacja demontażu wypłaca właścicielowi pojazdu pieniądze należne za odsprzedanie złomu. Po wtóre, dzisiejsze procedury związane ze złomowaniem samochodów są bardzo ściśle określone, a co za tym idzie stacje demontażu muszą zagwarantować ekologiczną rozbiórkę aut. Większość elementów samochodów po wymontowaniu zostaje przeznaczona do dalszego użytku (o ile się do tego nadają), oddana do recyklingu lub odpowiednio zutylizowana. Takie działania gwarantują, że nic szkodliwego nie dostanie się do środowiska. Jeśli zaś chodzi o trudności związane z załatwianiem spraw urzędowych, to wcale nie jest ich tak wiele. 

Procedury legalnego wycofania pojazdu z eksploatacji

Aby zezłomować stare lub uszkodzone auto należy zawieźć je do certyfikowanej stacji demontażu pojazdów. Tam poza samochodem potrzebne będą tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli była wydana), dowód osobisty właściciela pojazdu i w niektórych wypadkach odpowiednie upoważnienie do zezłomowania auta. Po oddaniu samochodu na złom właściciel otrzymuje zaświadczenie, z którym musi udać się do Wydziału Komunikacji. Tam na podstawie dokumentu wydanego przez pracownika stacji demontażu można wyrejestrować auto. W urzędzie właściciel samochodu otrzymuje dokument, który pozwala mu na wykreślenie pojazdu z listy ubezpieczyciela. Tym samym złomowanie samochodu Lubin i dokonanie wszelkich formalności może trwać zaledwie kilka godzin. Wszystko oczywiście zależy od tego jak posiadacz złomowanego auta rozplanuje sobie czas. 

Złomowanie pojazdu to nic strasznego, a większość informacji mówiących o trudnościach i kosztach z tym związanych można włożyć między bajki.