Czym grozi nielegalne złomowanie samochodu?
Niestety nawet najlepsze pojazdy nie są niezniszczalne i zwyczajnie czasem przychodzi ich koniec. W takich sytuacjach wielu właścicieli decyduje się na złomowanie auta. Jest to jeden z lepszych rozwiązań pod warunkiem, że zadbamy o spełnienie wszystkich niezbędnych wymogów prawnych. Dzięki temu do właścicieli trafią pieniądze jak zwrot inwestycji, a na posesji nie zalegają niesprawne pojazdy. Pod względem ekologicznym i prawnym demontaż niesprawnych aut jest dobrym wyborem. Należy pamiętam, że samodzielne złomowanie pojazdów jest nielegalne i generuje wyłącznie problemy. Sprzedawanie części z niesprawnych aut też jest niemile widzianą praktyką. Przede wszystkim dlatego, że nie mają odpowiednich testów jakości co może prowadzić w ostateczności do strat finansowych.
Konsekwencje nielegalnego złomowania samochodów
Za nielegalne złomowanie pojazdów można ponieść bardzo wysokie kary. Grzywna to nawet 300 tysięcy złotych. To kwoty często dużo wyższe niż wartość całego auta przeznaczonego do demontażu.
Usuwanie lub demontaż pojazdów bez odpowiednich zezwoleń łączy się z szeregiem poważnych konsekwencji. Po pierwsze możemy otrzymać wysokie grzywny. Przepisy regulujące demontaż są w naszym kraju bardzo surowe. Organy nadzorcze bardzo pilnują, aby takich wykroczeń było jak najmniej. Dodatkowo mogą również skonfiskować sprzęt używany do nielegalnego demontażu. Poza tym nielegalne złomowanie prowadzi często do wycieku toksycznych płynów takich jak np oleje do wód gruntowych co jest ogromnymi negatywnymi skutkami środowiskowymi.
Wykonując demontaż pojazdu nielegalnie tworzymy nieuczciwą konkurencję ponieważ firmy działające legalnie ponoszą wyższe koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podczas takiego demontażu pozyskujemy części, które możemy sprzedawać, ale niestety są to części, które nie przeszły odpowiednich testów jakościowych zatem ich sprzedaż i użycie może prowadzić do awarii w pojazdach.
Legalne złomowanie – jak to zrobić prawidłowo?
Jeśli zdecydujemy się zezłomować auto w legalnym punkcie możemy otrzymać nawet 500 zł zwrotu. To co ważne to, aby pojazd był kompletny. Każdy brakujący kilogram to dodatkowe opłaty, które będziemy musieli ponieść. Oddając auto do punktu kasacji warto upewnić się, czy dana firma ma odpowiednie certyfikaty. Dodatkowo firmy warte uwagi dbają, aby w dokumentach wszystko się zgadzało i aby odpady nie wpływały negatywnie na ekologię.
Co warto wiedzieć o złomowaniu samochodu?
Przed przekazaniem auta do złomowania, upewnij się, że:
• Firma posiada niezbędne licencje i certyfikaty.
• Pojazd jest kompletny i zgodny z danymi w dowodzie rejestracyjnym.
• Wszystkie osobiste przedmioty zostały usunięte z samochodu.
Do złomowania auta trzeba podejść na poważnie. Nielegalne działania będą karane wysoką grzywną. Oddanie nasze niesprawnego już auta do wyspecjalizowanego punktu nie tylko ściągnie z nas pilnowanie przepisów na których niekoniecznie musimy się znać. Dzięki temu również zadbamy o wszelkie aspekty środowiskowe, gospodarcze i społeczne.