Jak przygotować samochód na majówkę?

Majówka to często pierwsza okazja na dłuższy wyjazd w roku, podczas którego decydujemy się na dalsze wypady. Niezależnie od odległości, którą będziemy pokonywać, samochód musi być sprawny. Podpowiadamy, jak przygotować samochód przed wyprawą, by uniknąć przykrych konsekwencji!

Weekend majowy to czas wzmożonego ruchu drogowego. Wymaga to od nas większej ostrożności oraz odpowiedzialności. Szacuje się, że około 25% samochód poruszających się po drogach posiada jakieś usterki! Zdecydowanie nie warto należeć do tej grupy w trosce o bezpieczeństwo własne, pasażerów i innych użytkowników ruchu. W jaki sposób?

Przed dłuższym wyjazdem zaleca się sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i wykonanie okresowego przeglądu, zwłaszcza że niektóre elementu samochodu mogły ulec uszkodzeniu po zimie. Do takich elementów zalicza się na przykład układ hamowania. Eksploatowany przez sól i niskie temperatury może nie działać prawidłowo. 

Równie ważnym elementem, który zaleca się sprawdzić jest stan zawieszenia i amortyzatorów. Niestety wiele dróg, po których przyszło nam jeździć nie jest w najlepszym stanie, bądź nie są asfaltowe. Poprawnie działające amortyzatory, drążki i sprężyny nie tylko wpływają na komfort jazdy, ale przede wszystkim zapobiegają dalszym usterkom. 

Nie możemy także zapomnieć o wymianie lub uzupełnieniu płynów. Zwróć uwagę na ilość oleju silnikowego, płynu do chłodnic i spryskiwaczy. Ten ostatni, choć pozornie mało istotny, wraz ze sprawnymi wycieraczkami, wpływa na dobrą widoczność. Pamiętajmy, że pogoda lubi płatać figle! 

Poza stanem technicznym pojazdu warto sprawdzić wyposażenie samochodu. Jesteśmy zobowiązani do posiadania trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy. W naszym samochodzie powinna znajdować się również apteczka, której wyposażenie pozwoli udzielić pierwszej pomocy. Do podstawowych elementów warto dodać koło zapasowe, linkę holowniczą, dodatkowy zestaw żarówek i bezpieczników oraz kamizelkę odblaskową. 

Oczywiście wypada zadbać o czystość pojazdu, ale to stan techniczny odgrywa kluczową rolę podczas bezpiecznych wycieczek! Najważniejszymi elementami do skontrolowania będą te dotyczące hamowania, sterowności i przyczepności. Pamiętajmy również o zapinaniu pasów!