Jak sprzedać legalnie samochód na części?

Samodzielne demontowanie samochodów jest w Polsce zabronione. Dlatego też, jeśli chcesz pozbyć się starego pojazdu powinieneś oddać go do profesjonalnej stacji demontażu.

Samodzielny demontaż pojazdu

Polskie prawo nie tylko zabrania samodzielnego demontażu pojazdów, ale również nakłada kary na osoby, które jak sprzedać legalnie samochód na częścidecydują się na ten proceder. Takie działanie prawne jest w pełni uzasadnione. Należy pamiętać, że w samochodzie znajduje się wiele szkodliwych dla środowiska substancji i tworzyw, które nieumiejętnie utylizowane mogą przedostać się do gleby lub wód gruntowych i je zanieczyścić. Wśród najbardziej trujących substancji są płyn akumulatorowy, płyn hamulcowy i benzyna. Ponieważ samodzielna rozbiórka auta nie gwarantuje jej bezpieczeństwa, nie warto podejmować się demontażu pojazdu, zwłaszcza, że części ze starego auta nie zawsze udaje się sprzedać.

Stacja demontażu

Znacznie lepszym sposobem na pozbycie się auta jest oddanie go do stacji demontażu. Niezależnie od stopnia uszkodzenia pojazdu firma wypłaca jego właścicielowi dokładnie określoną sumę. Jeśli pojazd jest cały, wówczas do kieszeni sprzedającego może trafić nawet kilkaset złotych. Decydując się na oddanie samochodu na złom należy wiedzieć, że zostanie on rozłożony na części. Elementy, które są w dobrym stanie, zostaną sprzedane jako części zamienne. Części uszkodzone i nienadające się do dalszego użytki są przeznaczone do recyklingu lub utylizacji.

Sprzedaż starego samochodu na złom nie jest złym pomysłem z wielu powodów. Przede wszystkim nie ma potrzeby samodzielnego poszukiwania klientów na części wymontowane z pojazdu. Warto przy tym zaznaczyć, że oddając auto na złom masz pewność, że pieniądze dostaniesz od razu do ręki, zaś handlując częściami nigdy nie masz pewności, że znajdą się zainteresowani ich kupnem.