Jak wyrejestrować auto – kilka praktycznych informacji

Samochód to urządzenie mechaniczne, które niestety czasami ulega uszkodzeniu. Kiedy zostaje zniszczony i nie nadaje się do użytku trzeba go wyrejestrować. Nie dokonanie tej czynności może grozić poważnymi konsekwencjami – przede wszystkim finansowymi.

Dlaczego należy wyrejestrować samochód?

Jednym z głównych powodów konieczności wyrejestrowania samochodu jest obowiązek opłacania ubezpieczenia OC od każdego pojazdu, nawet tego, który na co dzień nie jest używany. Obecnie ubezpieczyciele posiadają własną bazę danych pojazdów ubezpieczanych, jeśli znajdzie się zarejestrowany samochód z nieopłaconym OC, wówczas do właściciela może przyjść pismo z nakazem zapłaty kary za nieopłacenie składki wysłane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Obecnie kara taka może wynieść do 3700 złotych. W wielu wypadkach kwota ta znacznie przewyższa wartość auta.

Co należy wiedzieć o wyrejestrowaniu pojazdu?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że nie każdy samochód można wyrejestrować. Nie można wyrejestrować samochodu tylko dlatego, że się go obecnie nie używa i stoi w garażu. Zgodnie z prawem można wyrejestrować auto tylko w 4 wypadkach:

  • Kiedy pojazd zostaje zezłomowany;
  • Kiedy samochód został ukradziony;
  • Jeśli auto wyjechało za granicę;
  • Kidy nastąpi tzw. trwała utrata pojazdu.


Wyrejestrowanie samochodu jest nieodwracalne

Warto wiedzieć, że wyrejestrowanie samochodu jest procedurą nieodwracalną w większości wypadków. Wyjątek stanowią samochody zabytkowe, ciągniki, przyczepy do ciągników oraz czasowo wycofane z ruchu pojazdy przed 1998 rokiem, które mogą być ponownie zarejestrowane przy zmianie właściciela.