Jak zmniejszyć koszty utrzymania pojazdu?

W naszych kieszeniach coraz mniej pieniędzy, więc staramy się oszczędzać na czym tylko można. Jednym z miejsc, gdzie można ograniczyć wydatki jest utrzymanie pojazdu. Zobacz jak zrobić to mądrze i bezpiecznie.


Warsztat warsztatowi nierówny
Specjaliści od napraw samochodowych doskonale wiedzą, że ceny w warsztatach bardzo różnią się od siebie. O ile ceny poszczególnych części są porównywalne, o tyle sam koszt usługi już niekoniecznie. Warto pamiętać, że wysoka cena nie zawsze oznacza wysoką jakość świadczonych usług. Na koszt usługi wpływa wiele czynników takich jak np. pensje pracowników, koszty utrzymania lokalu, podatki. Niektóre z nich dotyczą w równej mierze większości mechaników samochodowych, ale część jest zmienna. Jeśli zamiast do dużego warsztatu w centrum miasta pojedziesz do małego na peryferiach możesz oszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Pamiętaj jednak, aby korzystać z usług sprawdzonych mechaników, których polecają ich klienci. Wybieranie mechanika kierując się wyłącznie ceną usługi nie zawsze jest dobrym pomysłem.


Wymiana opon z letnich na zimowe
Wprawdzie jeszcze do pierwszych mrozów trochę czasu, ale już dziś warto zastanowić się nad wymianą opon z letnich na zimowe. Powszechnie wiadomo, że wszystko drożeje, więc i opony w tym roku nie są tańsze. Zgodnie z opinią specjalistów cena zestawu nowych opon zimowych może być wyższa nawet o kilkaset złotych w porównaniu do cen z zeszłego roku. Dlatego warto pomyśleć o wyborze opon wyprodukowanych w poprzednich sezonach, które można nabyć w nieco niższej cenie. Inną opcją jest odwiedzenie stacji demontażu pojazdów. Można tu nabyć części samochodowe, w tym również opony, w dobrym stanie i bardzo atrakcyjnej cenie.


Ubezpieczenie OC – lepsze niż mandat
Ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkiem każdego właściciela. Zgodnie z prawem nieopłacenie składki OC może skutkować karą pieniężną. Warto przy tym zaznaczyć, że ubezpieczony musi być każdy pojazd zarejestrowany, niezależnie od tego czy jest używany czy też stoi w garażu. Zanim jednak po raz kolejny wybierzesz się do swojego agenta ubezpieczeniowego, by przedłużyć umowę, dokładnie poznaj oferty kilku innych ubezpieczycieli. Obecnie firmy ubezpieczeniowe posiadają bardzo zróżnicowane oferty. Niektóre z nich pozwalają zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.


Ubezpieczenia dodatkowe
O ile ubezpieczenie OC musi posiadać każdy pojazd o tyle ubezpieczenie AC i NW jest nieobowiązkowe. O tym czy zostanie wykupione czy też nie, decyduje właściciel pojazdu. W przypadku wszelkich opłat dodatkowych pojawia się silna pokusa ograniczenia ich do minimum. Tak właśnie dzieje się w przypadku ubezpieczenia AC. Zanim jednak wybierzesz najtańszą opcję, zastanów się dobrze jak eksploatujesz swój samochód. Jeśli korzystasz z auta okazjonalnie wówczas możesz zastanowić się nad tańszym ubezpieczeniem. Jeśli natomiast auto jest Twoim narzędziem pracy nie ma co oszczędzać. Przejrzyj dokładnie oferty firm ubezpieczeniowych i wybierz taką, która najlepiej cię zabezpieczy. Choć nikt nie przewiduje wypadku, stłuczki czy awarii auta to warto zabezpieczyć się przed nimi. 


Dziś, kiedy ceny rosną w zastraszającym tempie każdemu zależy na ograniczeniu wydatków. Jednym ze sposobów oszczędzania jest rozsądne wydawanie pieniędzy na utrzymanie samochodu w dobrym stanie. Znalezienie mechanika świadczącego usługi w przystępnej cenie to jeden ze sposobów ograniczenia wydatków do kilkuset złotych rocznie. Można także zaoszczędzić wybierając ubezpieczenie na lepszych warunkach. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić na oszczędzaniu. Samochód musi być sprawny i bezpieczny.