Jesień – czas na opony zimowe

Choć wolimy piękne babie lato od mokrej i zimnej jesieni, warto pamiętać, że niestety ta druga przychodzi szybciej niżbyśmy się spodziewali. Mamy koniec października, a wraz z nim pierwsze przymrozki, śnieg i gołoledź. Zdaniem specjalistów to już najwyższy czas na zmianę opon na zimowe.

Dlaczego zmieniać opony?

Kierowcy często zastanawiają się dlaczego zmieniać opony na zimowe. Przecież w letnich z nowym bieżnikiem powinno być równie bezpiecznie? Jak się jednak okazuje to nie bieżnik gwarantuje bezpieczeństwo na drodze ale cała lista cech opony. Przede wszystkim opony zimowe wykonane są z innego rodzaju gumy. Dzięki temu są bardziej odporne na zimno. Opony letnie przy temperaturze 7 stopni tracą swoje właściwości, a ich przyczepność staje się bardzo ograniczona, przez co prawdopodobieństwo wypadku znacznie wzrasta.

Jakie opony wybrać?

Na rynku można kupić wiele różnych opon. Najczęściej dzielone są one na letnie, zimowe i uniwersalne. Jak już wcześniej wspomniano opony letnie nie nadają się na okres zimowy. Opony uniwersalne wykonane są z bardziej odpornej na zimno gumy, niż te z przeznaczeniem na ciepłe pory roku. Można je spokojnie wykorzystywać podczas zimowych podróży, niemniej jednak zaleca się wybór specjalistycznych opon przeznaczonych na zimową pogodę. Najlepiej, aby opony zimowe były nowe, a jeśli już korzystamy z używanych, to nie mogą mieć więcej niż 5-6 sezonów za sobą. Przed założeniem używanych opon należy dokładnie sprawdzić ich stan. Nie mogą mieć żadnych pęknięć. Ponadto ich bieżnik powinien mieć w każdym miejscu co najmniej 4 mm głębokości. Opony spełniające powyższe warunki można uznać za bezpieczne i je zamontować w swoim aucie.

Gdzie kupować opony?

Fabrycznie nowe opony można kupić w specjalistycznych sklepach motoryzacyjnych, marketach, warsztatach samochodowych oraz przez internet. Opony używane można nabyć na stacjach demontażu pojazdów, w komisach z częściami samochodowymi lub w internecie. Kupując opony należy pamiętać, aby wszystkie były jednakowe. Najlepiej jeśli są produkowane przez jednego producenta, a w przypadku opon używanych, by były w podobnym stanie.

Kiedy zmieniać opony?

Czekanie na pierwszy śnieg z pewnością się nie opłaca. Najlepszym okresem na zmianę opon jest okres między wrześniem a początkiem listopada. To właśnie teraz jest na tyle ciepło, że letnie opony są jeszcze w miarę bezpieczne, ale już w najbliższych dniach może się to zmienić. Tym samym należy jak najszybciej skierować się do warsztatu gdzie specjalista wymieni opony letnie na zimowe.

Opony to jedyny element pojazdu bezpośrednio stykający się z jezdnią. Warto pamiętać, że od ich stanu zależy bezpieczeństwo na drodze. Łyse i niedostosowane do pory roku mogą utrudniać hamowanie oraz panowanie nad pojazdom podczas jazdy, co często jest bezpośrednią przyczyną kolizji i wypadków. Każdy kierowca powinien o tym pamiętać.