Kiedy opłaca się zezłomować samochód?

Decyzja o zezłomowaniu pojazdu nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza jeśli towarzyszyło nam przez dobrych kilka lat i ma dla nas wartość sentymentalną. Niestety czasami przychodzi moment, kiedy musimy ostatecznie pożegnać się z samochodem. Podpowiadamy, kiedy zabrać się do całego procesu, by na nim nie stracić! 

    Złomowanie pojazdu to proces fizyczny i prawny. Niedopełnienie jakiegoś kroku może skutkować nadprogramowymi kosztami, których z pewnością warto uniknąć. Jeśli do tej pory nie złomowałeś pojazdu, musisz pamiętać, że do stacji demontażu należy udać się z wymaganymi dokumentami, czyli dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu oraz dokumentem potwierdzającym Twoją tożsamość. Pamiętaj, by złomowania dokonać w stacji demontażu, która posiada certyfikaty uprawniające do skupowania i demontażu samochodów oraz wystawienia zaświadczenia, które będzie uwzględnione w Wydziale Komunikacji. Powinieneś udać się tam po otrzymaniu zaświadczenia o utylizacji pojazdu. Następnie należy powiadomić ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu samochodu z bazy danych.

Kiedy warto pomyśleć o zezłomowaniu pojazdu? Najczęściej takie myśli pojawiają się w momencie, gdy zostaje stwierdzona szkoda całkowita po kolizji drogowej, nasz pojazd jest w złym stanie technicznym i dalsze poruszanie się nim może stanowić zagrożenie, a jego naprawa jest nieopłacalna lub gdy cena ubezpieczenia OC staje się zbyt wysoka, biorąc pod uwagę wartość pojazdu. 

Nie zawsze warto czekać z decyzją o złomowaniu do ostatniej chwili. Koszty utrzymania pojazdu i ubezpieczenie OC dla starszych pojazdów jest zwykle droższe, gdyż ubezpieczyciel uznaje, że taki pojazd stwarza większe ryzyko wypadków. Warto przeliczyć, czy zakup nowszego modelu z niższą składką oraz niższym zużyciem paliwa nie będzie bardziej opłacalny. Gdy podjąłeś już decyzję o złomowaniu samochodu, pamiętaj, że masz prawo ubiegać się o zwrot nadprogramowych składek za okres od momentu utylizacji do końca umowy ubezpieczeniowej. Miłym zaskoczeniem może być również fakt, że właściciel nie tylko nie ponosi kosztów złomowania pojazdu, ale otrzymuje zapłatę za oddanie go do stacji demontażu.

Niezależnie od powodu, którym kierujesz się podejmując decyzję o utylizacji swojego samochodu, cały proces powinien przebiegać sprawnie. Mimo że zezłomowanie nie należy do najłatwiejszych decyzji związanych z użytkowaniem pojazdu, może skutkować szeregiem korzyści - również finansowych i warto dopełnić wszystkich kroków, by z całego procesu odzyskać jak najwięcej.