Moto-zmiany w 2015 roku

W 2015 roku szykuje się wiele zmian prawnych, które będą miały bezpośredni wpływ na życie kierowców i posiadaczy pojazdów. Ustawodawca przewiduje zmiany między innymi w systemie szkolenia kierowców, sposobie karania kierujących na podwójnym gazie oraz systemie opłat związanych ze sprowadzaniem pojazdów zza granicy, ale to nie wszystko. Co zatem czeka nas w 2015 roku?

1. Szkolenia kierowców

Od 2015 roku do programu nauczania, a co za tym idzie do egzaminu na prawo jazdy, wchodzi punkt związany z ekonomicznym wykorzystywaniem pojazdu. Tym samym szkoleniowiec będzie musiał nauczyć kursanta m.in. przy jakiej ilości obrotów powinno się zmieniać biegi. Również egzaminator ma prawo wymagać znajomości tego zagadnienia. Wśród kursantów panuje przekonanie, że będzie to kolejnym sposobem na zakończenie egzaminu bez zaliczenia, nawet jeśli inne manewry zostaną wykonane poprawnie.
Jednak nie wszystkie zmiany są złe, ponieważ od 2015 roku przestanie obowiązywać konieczność przechodzenia kursu teoretycznego przed egzaminem. Jeśli kursant uważa, że sam potrafi zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, wówczas może wybrać skrócony kurs i zdać egzamin testowy. Warto zaznaczyć, że dzięki tej zmianie w kieszeni niejednego kursanta zostanie całkiem spora kwota pieniędzy.

2. Odcinkowy pomiar prędkości

Od drugiego kwartału tego roku Inspekcja Transportu Drogowego ma wprowadzić odcinkowy pomiar prędkości. Ma to na celu wyłanianie piratów drogowych, którzy nie potrafią, bądź nie chcą stosować się do przepisów związanych z ograniczeniem prędkości.

3. Koniec z opłatą recyklingową

Ten zapis prawny z pewnością zainteresuje osoby sprowadzające pojazdy zza granicy. Do niedawna każdy kto sprowadzał samochody do Polski był zobowiązany do zapłacenia 500 zł tzw. opłaty recyklingowej. Od 2015 roku zgodnie z dyrektywami unijnymi obowiązek ten zostaje zdjęty, a tym samym w kieszeni sprowadzających samochody pozostaje 500 zł.

4. Możliwość rejestracji „anglików”

2015 rok to również ulga dla tych, którzy swoje samochody przywożą z Anglii. Nowe przepisy dopuszczają rejestrację pojazdów z kierownicą po prawej stronie. Warto jednak zaznaczyć, że pojazd taki musi zostać dostosowany do ruchu prawostronnego m.in. przez wymianę świateł czy dostosowanie lusterek bocznych.

5. Zmiany w ubezpieczeniach

Nowy rok przyniesie również wiele zmian związanych z ubezpieczeniem pojazdów, które wiążą się przede wszystkim z podwyżkami. W pierwszej kolejności należy wiedzieć, że wzrasta wysokość kar dla kierowców posiadających pojazdy bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Drugą nieco lepszą wiadomością jest to, że wprowadzono zmiany dotyczące kwoty wypłacanego odszkodowania. Dzięki nowym zapisom prawnym, ubezpieczyciel nie będzie mógł zaniżać kwoty odszkodowania powołując się np. na to, że „w internecie części zamienne można kupić taniej”. Tym samym kwoty odszkodowań powinny być bardziej realne niż obecnie. Powyższe zapisy prawne mają jednak również drugą stronę – jak przewidują analitycy – będą podwyżki.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.