Nieuczciwe praktyki stacji demontażu pojazdów

Większość stacji demontażu pojazdów działa legalnie i trudno jest im zarzucić jakiekolwiek złe praktyki. Jednak większość nie oznacza – wszystkie. Dziś kilka słów o tym, jakie, nieuczciwe praktyki stosują niektóre firmy zajmujące się złomowaniem aut.


1.    Problemy z wystawianiem dokumentów
Firmy zajmujące się demontażem pojazdów muszą posiadać pozwolenie na wykonywanie takiej działalności. Ponadto muszą mieć uprawnienia do wystawiania dokumentów potwierdzających złomowanie pojazdu, które będą uznawane przez Urząd Komunikacji. Na ich podstawie samochód zostaje wyrejestrowany. Jedną z nieuczciwych praktyk stosowanych w stacjach demontażu jest zapewnianie klientów o wystawianiu dokumentacji od ręki, a następnie zwodzenie ich przez całe tygodnie, a niekiedy nawet miesiące, co znacznie utrudnia wyrejestrowanie auta.


Warto  wiedzieć!
Brak dokumentacji potwierdzające złomowanie pojazdu ma także wpływ na zwrot nadpłaconej składki OC. Pojazd niewyrejestrowany z bazy urzędowej jest traktowany tak samo jak każdy innych, przez co musi być ubezpieczony. Co za tym idzie bez odpowiedniej dokumentów ze złomowiska nie odzyskasz swoich pieniędzy.


2.    Znikające kilogramy
W stacjach demontażu klient otrzymuje pieniądze za każdy kilogram złomu. Jeśli przywiezione auto waży mniej niż jest to zapisane w dokumentacji samochodu, wówczas kwota, jaką otrzymuje właściciel jest odpowiednio niższa. W niektórych stacjach demontażu właściciele ważą pojazd a następnie bezprawnie odejmują kilkadziesiąt kilogramów, co znacząco zmniejsza kwotę, którą otrzymuje właściciel złomowanego auta. Uzasadnieniem takiej praktyki jest twierdzenie, że na odjętą wagę składają się elementy wykonane z tworzyw sztucznych oraz materiałów innych niż metal, które nie podlegają złomowaniu. 


Warto wiedzieć!
Zanim oddasz samochód na złom, dowiedz się w jaki sposób będzie ono wycenione. 


3.    Opłata za lawetę
Klient oddający samochód do stacji demontażu pojazdów powinien być poinformowany o wszelkich opłatach związanych ze złomowaniem, w tym także za wynajęcie lawety do przywiezienia auta. Wśród złych praktyk stosowanych przez właścicieli złomowisk jest brak informacji na ten temat. Często zdarza się, że stacja demontażu wysyła lawetę po złomowane auto, nie informując właściciela o kosztach związanych z transportem. Dopiero po wykonaniu usługi klient dowiaduje się, że kwota jaką dostanie za auto jest pomniejszona o opłatę transportową.


Warto wiedzieć!
Przed zamówieniem lawety dowiedz się, ile dokładnie będzie kosztował transport pojazdu.


4.    Niestosowanie się do zaleceń dotyczących utylizacji
Stacje demontażu pojazdów są zobowiązane do przestrzegania wielu norm związanych z ochroną środowiska. Niektóre części złomowanych pojazdów przeznaczone są do dalszego użytku i trafiają do nowych właścicieli. Część elementów pojazdów trafia na złom lub do zakładów przetwarzających tworzywa sztuczne. W złomowanych autach są także toksyczne substancje, które muszą być składowane w specjalnych warunkach. Odpowiednie zagospodarowanie wszystkich odpadów wymaga niemałych nakładów finansowych. W przypadku licencjonowanych stacji demontażu można być pewnym, że właściciele je ponoszą, a odpady trafiają tam, gdzie ich miejsce. Niestety w Polsce funkcjonują również złomowiska, które oszczędzają na utylizacji odpadów. Zdarza się, że trujące substancje trafiają do gleby lub pobliskich zbiorników wodnych, natomiast elementy z tworzyw sztucznych znajdują swoje miejsce na nielegalnych wysypiskach śmieci. 


Warto wiedzieć!
Jeśli zależy Ci na ekologii i chcesz żyć w czystym świecie, zwróć uwagę na to jak działa wybrana stacja demontażu. 
Złomowanie pojazdu wydaje się być bardzo prostą procedurą. Odwozi się auto na złomowisko, otrzymuje się za nie pieniądze oraz dokumenty i tyle. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy wybrana stacja demontażu nie spełnia norm lub ma swoje pomysły na zwiększenie zysków. Dlatego zanim oddasz samochód do konkretnego zakładu, najpierw dokładnie sprawdź, czego możesz się tam spodziewać.