Nowe Przepisy: zgłaszanie złomowania pojazdu w ciągu 30 dni

Według przepisów każdy właściciel pojazdu musi zgłosić zezłomowanie w ciągu 30 dni. Nie zastosowanie się może grozić konsekwencjami finansowymi. Od 1 stycznia 2020 przepisy będą egzekwowane więc aby nie dosięgnęły nas sankcje należy zastosować się do obowiązującego prawa. Egzekwowania przepisów pilnować będą pracownicy Wydziału Komunikacji.

Surowe kary za brak wyrejestrowania

Jeśli nie zgłosimy faktu zezłomowania pojazdu możemy zapłacić nawet tysiąc złotych kary. Wniosek o to składany jest automatycznie przez urzędników wydziału komunikacji. Sankcje oczywiście mają na celu uporządkowanie rynku złomiarskiego oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Jak uniknąć kary?

Aby uniknąć kary, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach:
•    Przepisy nie działają wstecz
•    Istnieje możliwość odwołania się od decyzji starosty
Warto pamiętać o informowaniu urzędów o zezłomowanym aucie i o tym, aby nie przekroczyć wskazanego terminu. Na wszystkie formalności mamy aż 30 dni. To wystarczająco dużo, aby domknąć wszystkie obowiązki związane z kasacją auta. Za niedopilnowanie ich i nieprzestrzeganie terminu czekać nas będą kary finansowe, których z pewnością każdy z nas chciałby uniknąć.

Jak przebiega złomowanie samochodu?

Złomowanie pojazdów nie jest procesem skomplikowanym. Na rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w tym. Dodatkowo przygotowują one dokumenty, które umożliwiają wyrejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji po jego demontażu. Warto jednak wcześniej zorientować się w formalnościach, aby wniosek o wyrejestrowanie pojazdu nie został odrzucony.

Co należy wiedzieć o złomowaniu samochodu?

Po pierwsze należy zebrać komplet wymaganych dokumentów dotyczących auta. Między innymi to dowód rejestracyjny, karta pojazdu, a także tablice rejestracyjne. W stacji demontażu zostanie sprawdzona obecność katalizatora, a także innych ciężkich podzespołów jak na przykład skrzynia biegów. Brak tych elementów poskutkuje obniżeniem kwoty za demontaż. Dodatkowo, trzeba pamiętać, aby zabrać z auta wszystkie osobiste przedmioty. W przeciwnym razie zostaną bezpowrotnie utracone.

Jakie dokumenty są potrzebne do złomowania auta?

Do złomowania samochodu potrzebujemy:
•    Karty pojazdu
•    Dowodu rejestracyjnego
•    Tablic rejestracyjnych
•    Dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości
Jeśli auto, które chcemy zezłomować jest niesprawne potrzebna będzie laweta. Czasem zapewnia ją stacja demontażu. Dzięki temu nie musimy martwić się o bezpieczny transport naszego pojazdu.

Proces wyrejestrowania pojazdu

Do wyrejestrowania pojazdu będziemy potrzebować:
•    Dokumentów otrzymanych ze stacji demontażu
•    Dowodu osobistego


Tuż po demontażu naszego pojazdu musimy zgłosić to do Wydziału Komunikacji w przeciągu 30 dni. Stamtąd te informacje trafią do systemu CEPIK, który w dalszym procesie powiadomi o tym inne urzędy. Dlatego warto zgłosić się do punktu demontażu, który posiada wszelkie niezbędne zgody, ponieważ dzięki temu możemy czuć się zaopiekowani podczas całego procesu. Nie musimy się znać na wszystkich przepisać, pracownicy stacji demontażu o wszystko zadbają, odpowiednio nas poinstruują i wypiszą niezbędne dokumenty potwierdzające kasację naszego auta.
Czy takie proces demontażu pojazdu jest już za Wami? Jakie macie doświadczenia z tym związane?