Po co wyrejestrowywać skradziony samochód?

Liczba ukradzionych samochodów w ostatnim czasie spadła, co jednak nie zmienia faktu, że kradzieże się zdarzają. Jeśli ukradziono Twoje auto pamiętaj, żeby zgłosić ten fakt nie tylko na policję, ale również do Wydziału Komunikacji. Zobacz dlaczego warto wyrejestrować skradziony pojazd.

Zgłoszenie na policję

Jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić po stwierdzeniu kradzieży pojazdu, to zgłoszenie tego faktu na policji. Powiadomienie policji o kradzieży pozwala na uruchomienie procedury poszukiwania skradzionego mienia, ale chroni Cię również przed ewentualnymi nieprzyjemnościami związanymi z wykorzystaniem pojazdu lub tablic rejestracyjnych do przestępstw.

Wyrejestrowanie pojazdu

Po zgłoszeniu kradzieży pojazdu na policji powinieneś zgłosić się do Wydziału Komunikacji i wyrejestrować pojazd. Do tego celu musisz mieć ze sobą dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu (jeśli została wydana). Ponadto niezbędne jest spisanie oświadczenia, sporządzonego pod rygorem odpowiedzialności karnej, o kradzieży pojazdu, zaświadczenie wystawione przez policję lub dokument stwierdzający umorzenie postępowania w sprawie kradzieży pojazdu wystawiony przez odpowiedni organ. Wyrejestrowanie pojazdu uchroni Cię m.in. przed konsekwencjami związanymi z dokonaniem przestępstwa z użyciem tego auta.

Ubezpieczenie

Wyrejestrowanie samochodu jest też przydatne ze względu na ubezpieczenie OC. Jeśli auto nie zostanie wyrejestrowane właściciel może otrzymać z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nakaz zapłaty kary za brak opłacania obowiązkowego ubezpieczenia. Obecnie kara taka wynosi nawet 3700 zł.

Zgłoszenie kradzieży samochodu na policji nie sprawia, że automatycznie pojazd jest wyrejestrowywany z bazy Urzędu Komunikacji ani zgłaszany do ubezpieczalni jako skradziony. Należy o tym fakcie pamiętać i samodzielnie zgłosić do urzędów fakt kradzieży.