Policyjna akcja „Znicz”

Już za kilka dni Wszystkich Świętych, więc jak co roku rozpoczyna się policyjna akcja „Znicz”. Zobacz, o czym warto pamiętać wybierając się na groby najbliższych.

W podróży

W okresie przedświątecznym na drogach pojawia się o wiele więcej patroli policyjnych. Warto o tym pamiętać wsiadając do auta. Pierwsze kontrole związane z akcją „Znicz” zaczną się w piątek, kiedy to ludzie zaczynają wyjeżdżać z domów. Podróżując należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie się do przepisów. Nie wolno wsiadać do auta na „podwójnym gazie”, należy dostosować prędkość do warunków panujących na drogach. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość, zwłaszcza na drogach wjazdowych i wyjazdowych w dużych miastach, gdzie można spodziewać się korków.

Wokół nekropolii

W czasie Wszystkich Świętych w wielu miastach zmieniane są warunki jazdy w pobliżu nekropolii. Wyznaczane są nowe miejsca parkingowe, a część z istniejących może być blokowana. W dużych miastach organizowany jest dodatkowy transport środkami komunikacji publicznej, aby zmniejszyć ilość pojazdów w pobliżu cmentarzy. Warto skorzystać z tej opcji dojazdu do grobów najbliższych, ponieważ często jest ona szybsza i mniej stresująca niż podróżowanie i parkowanie własnym autem.

Złodzieje

Już od kilku dni policja ostrzega, aby uważać na złodziei, którzy bardzo chętnie korzystają z tłoku jaki panuje w autobusach, tramwajach i na samych cmentarzach. Dlatego należy zwrócić uwagę na takie szczegóły jak dokładne zamykanie torebek czy zamykanie samochodów, który zostaje na parkingu w okolicy cmentarza. Nie należy też brać ze sobą dużej ilości pieniędzy ani dokumentów. Trzeba pamiętać, żeby także w samochodzie nie pozostawiać drogocennych rzeczy, które mogłyby skusić złodziei.

Na przełomie października i listopada na drogach i w pobliżu cmentarzy pojawia się znacznie większa liczba patroli policyjnych i straży miejskiej. Wszyscy mundurowi dbają o nasze bezpieczeństwo, niemniej jednak także sami musimy o nie zadbać.