Pomysł na stare opony

W Polsce nadal możemy zobaczyć ogromne składowiska zużytych opon, które co sezon dodatkowo się powiększają. W Stanach Zjednoczonych po wielu latach udało się znacznie ograniczyć ilość takich składowisk. Obecnie większość opon zamiast na wysypiska trafia do zakładów recyklingu, które dają im nowe życie.

W 1990 roku na składowiskach znajdowało się ok. 1 mld ton starych opon. W 2013 roku było ich już tylko 75 mln ton. Podczas 23 lat zostało zlikwidowanych niemal 90% istniejących składowisk opon. Z roku na rok zwiększa się także ilość opon, które są poddawane recyklingowi.

Z danych wynika, że w 2013 roku z 230 mln ton zużytych opon 96% zostało przetworzonych. Z czego 56% posłużyło do produkcji paliw, 25% użyto do produkcji nowego ogumienia, a 5% znalazło drugie życie w inżynierii lądowej. Oczyszczona, granulowana guma świetnie nadaje się na pokrycie placów zabaw. Kruszywo wykonane z gumy doskonale sprawdza się jako zastępstwo wypełniaczy drogowych takich jak żwir czy piasek.

Mówiąc o tak dużej ilości opon podlegających recyklingowi należy zwrócić uwagę, że w Stanach Zjednoczonych proces zmian nastawienia do zużytego ogumienia był długotrwały. Dzięki kampaniom społecznym, lokalnym programom ochrony środowiska, a wreszcie zmianom prawnym regulującym gospodarkę odpadami udało się osiągnąć bardzo wiele.

W Polsce także istnieje problem z recyklingiem zużytych opon, dlatego warto byłoby zastanowić się nad wprowadzeniem podobnych rozwiązań. Być może również w naszym kraju przyczynią się one do zmniejszenia liczby składowisk pełnych starej gumy.