Recykling – pomysł sięgający starożytności

 

O tym, że należy segregować śmieci, a następnie je przetwarzać uczymy dziś nawet dzieci. Warto jednak wiedzieć, że recykling to nie wymysł ostatnich dziesięcioleci. Pierwsze działania mające na celu przetwarzanie odpadów pojawiły się już w starożytności.

Pierwsze pomysły na recykling

Pierwsze pomysły na przetwarzanie odpadów pojawiły się w chwili, gdy ludzie wynaleźli ogień. Jednym z najprostszych przykładów tego może być wykorzystanie suchych odchodów zwierząt jako opału. W tym celu wykorzystywane były również inne odpady organiczne. Ponadto wykorzystaniu podlegały także odpady biologiczne, które wykorzystywano jako nawóz – co zresztą jest stosowane do dziś.

Recykling dziś

Dziś nadal wykorzystujemy odpady biologiczne na opał czy nawozy, ale wraz z upływem czasu powstało także wiele odpadów przemysłowych, które znacznie trudniej zutylizować. Niemal wszędzie wykorzystywane są materiały takie jak papier, szkło, tworzywa sztuczne czy metale, które po wykorzystaniu trafiają na wysypiska śmieci. Na szczęście zauważono problem rosnącej góry śmieci i rozpoczęto poszukiwania możliwości na powtórne wykorzystanie przynajmniej części z nich. Jednym z pierwszych materiałów wykorzystywanych powtórnie był papier. 

O wykorzystaniu makulatury do produkcji papieru czy kartonu wiemy już od dawna. Dziś specjaliści próbują odkryć nowe zastosowania innych tworzyw lądujących na śmietnikach. Dzięki usilnym staraniom tysiącom naukowców możemy dziś zamienić starą butelkę PET np. na bluzę polarową, a metalowe elementy samochodów przerobić np. na puszki do napojów. Jednakże niezwykle ważna w ponownym wykorzystywaniu materiałów jest edukacja wszystkich ludzi. Brak wiedzy na temat recyklingu sprawia, że miliony ton surowców wtórnych trafia na składowiska.