Spadek cen surowców

O tym, że spada cena ropy naftowej każdy kierowca może się przekonać tankując paliwo. Warto jednak wiedzieć, że poza ropą tanieją także inne surowce. 2015 rok był już 5 z rzędu, kiedy to ceny spadały. Ekonomiści przewidują, że 2016 może być jeszcze gorszy.

Spadki cen surowców w ostatnich latach

Ustawiczne spadki cen surowców notuje się już co najmniej od 5 lat. Można to zauważyć przyglądając się chociażby cenie uncji złota, która w 2011 roku wynosiła 1900 dolarów, a dziś ok. 1070 dolarów. Zgodnie z przewidywaniami cena złota w 2016 roku może spaść nawet poniżej 900 dolarów za uncję. Podobnie jest w przypadku miedzi. Cztery lata temu tona tego surowca kosztowała 10 tys. dolarów, a dziś trzeba za nią zapłacić jedynie 4,5 tys. dolarów. Podobne spadki zanotowały również inne metale szlachetne wykorzystywane w elektronice, przemyśle motoryzacyjnym czy biżuteryjnym.

Dlaczego spadają ceny surowców?

Na spadek cen surowców mają wpływ różne czynniki. Przede wszystkim są to pozostałości po wielkim kryzysie z 2008 roku, z którego niewielu gospodarkom udało się wyjść obronną ręką. W ostatnich miesiącach duży wpływ na zmiany cen surowców ma też spadek rozwoju gospodarki w Chinach. To właśnie do zakładów funkcjonujących w tym kraju płynęły rzeki ropy, gazu, metali szlachetnych oraz innych surowców. Zmniejszenie popytu na surowce sprawił, że jest ich zbyt dużo na rynku, a tym samym ceny spadają. Nadmierna podaż surowców to problem, z którym niełatwo sobie poradzić. Choć kopalnie i rafinerie starają się zmniejszyć wielkość produkcji, nikt nie decydują się na ich zamykanie. Surowce produkowane są z dużą nadwyżką, a to z kolei dodatkowo obniża ich ceny.

Surowce wtórne

Przy okazji omawiania rynku surowców należy też zaznaczyć, że zmiany cenowe dotyczą nie tylko nowo wydobytych surowców, ale również surowców wtórnych. Od dłuższego czasu notuje się spadek cen metali szlachetnych także w skupach, co wpływa negatywnie np. na firmy zajmujące się demontażem pojazdów czy sprzętu elektronicznego, gdzie odzyskiwana jest m.in. miedź, złoto czy platyna.