Stacje demontażu – magazyn części wymiennych

Stacje demontażu pojazdów podobnie jak wcześniej złomowiska to miejsca, gdzie można oddać stary samochód, ale również można tutaj zakupić części zamienne.

Stacja demontażu – co trzeba wiedzieć

Profesjonalne stacje demontażu zobowiązane są przez polskie prawo do demontowania pojazdów w specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeniach. Aby móc działać zgodnie z prawem stacja demontażu musi być bezpieczna dla środowiska. Certyfikat wydawany stacjom demontażu nakłada na nie wiele obowiązków m.in. zaleca odzyskanie co najmniej 90% materiałów, z których wykonany jest pojazd.

Co dzieje się z częściami złomowanych samochodów?

Oddając auto do stacji demontażu można być pewnym, że nie zaśmieci ono środowiska. W pierwszej kolejności pojazd opróżniany jest z wszystkich płynów, które następnie są neutralizowane. Potem samochód rozkładany jest na części pierwsze, które są segregowane i trafiają do docelowego miejsca przeznaczenia. Elementy wykonane z tworzyw sztucznych trafiają najczęściej do fabryk zajmujących się recyklingiem tego rodzaju materiałów. Elementy metalowe również przeznaczane są do odzysku. Jeśli podczas rozbiórki pojazdu okaże się, że znajdują się tam części, które nadają się do dalszej eksploatacji trafiają one na półki lub na aukcje internetowe.

Stacja demontażu – sklep z częściami zamiennymi

Polski ustawodawca umożliwił stacjom demontażu handel częściami zamiennymi. Jeśli części wymontowane ze złomowanych pojazdów spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa właściciel stacji może je odsprzedać. Zakupy na stacjach złomujących pojazdy mają wiele zalet. Przede wszystkim można tutaj kupić oryginalne części do dawno wycofanych z produkcji pojazdów. Ponadto części z demobilu są znacznie tańsze aniżeli ich nowe odpowiedniki. Bardzo często na złomowisku udaje się także dokupić unikatowe elementy do aut, których nie można dostać z różnych powodów gdzie indziej. Miłośnicy motoryzacji, którzy znają się na samochodach z pewnością znajdą tutaj wiele przydatnych części do naprawy swojego samochodu. Poszukując oryginalnych części do swojego samochodu warto zajrzeć również na najbliższą stację demontażu, może to właśnie tam czeka na Ciebie prawdziwa okazja.

Więcej ciekawostek dowiedziecie się z poniższego wideo: