Szrot – skarbnica części zamiennych

Polacy kochają stare auta z bardzo różnych powodów. Jedni cenią sobie ich wygląd i decydują się na bardzo kosztowne hobby jakim jest kolekcjonowanie zabytkowych aut. Inni cenią sobie w starych samochodach, to, że można je naprawić niewielkim kosztem i samodzielnie. Jeszcze inni po prostu mają sentyment do swoich samochodów i wolą je naprawić niż wymienić na nowy. Są również tacy, którzy stare auta wybierają po prostu dlatego, że są niedrogie. Niestety stare pojazdy maja tę wadę, że się psują i wtedy trzeba znaleźć do nich odpowiednie części zamienne.

Auto – zabytek

Pojazdy, aby zostały uznane za zabytkowe muszą spełniać szereg wymogów. Jednym z nich jest to, że pojazd musi być zbudowany jedynie z autentycznych części. Bywa, że nie ma już możliwości zakupienia części zamiennych u producenta w takim wypadku warto odwiedzić szroty. Choć większość złomowanych pojazdów raczej do zabytkowych nie należy, to jednak od czasu do czasu znajdują się tam również prawdziwe perełki. Stare auta, które stały wiele lat w stodole i nie nadają się już do eksploatacji są dla jednych wrakami, które trzeba oddać na złom, ale dla innych mogą okazać się skarbnicą oryginalnych części zamiennych. W Polsce jest wielu koneserów starych aut, którzy często odwiedzają stacje demontażu, aby wyłowić ten jeden brakujący element do ich ukochanego zabytkowego auta.

Stare samochody

Oczywiście na szrotach można znaleźć części nie tylko do zabytkowych samochodów. Wielu Polaków jeździ tam w poszukiwaniu zamienników do zużytych elementów swoich pojazdów, którymi na co dzień się poruszają. Po polskich drogach jeździ sporo samochodów, które już od wielu lat nie są produkowane. Często „nowe” części zamienne kupione u producenta kosztują tyle co cały pojazd, więc nie opłaca się ich zakup. W takim wypadku idealnym miejscem poszukiwań stają się stacje demontażu, gdzie można dokupić elementy do niemal każdego pojazdu. Dzięki takim miejscom samochody doskonale sobie radzą nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania.