Używane auto. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jak pokazuje szereg badań społecznych znaczny procent Polaków decydując się na zakup samochodu wybiera używany. Ma to oczywiście ogromny związek z finansami. Jak również z tym, że używane auta mają po prostu dobrą opinię. Jeśli więc dany model spełnia nasze oczekiwania, jest w pełni sprawy, nie jest nadszarpnięty ani upływem czasu ani eksploracją poprzedniego właściciela to dlaczego, by nie skorzystać z takiej oferty. 
Istnieją jednak zasady, którymi należy się kierować przy ważnej decyzji jaką jest zakup używanego samochodu. Starajmy się nie robić tego w pośpiechu i pod wpływem chwili. Wręcz przeciwnie, znacznie bardziej powinniśmy sprawdzić dany pojazd przed jego zakupem. Gdyż niestety, jak niemal w każdej praktyce, zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy. Dlatego tez uczulamy, aby dokładnie zweryfikować nie tylko pojazd, ale i poprzedniego właściciela. 


Na co więc warto zwrócić uwagę?
1.    Ogólne wrażenie
Dokładnie obejrzyj całe auto. Przyjrzyj się każdemu elementowi, lakierowi, ale także kierownicy, gałce biegów, oraz fotelom. To głównie dzięki ich stanie można określić czy podany przebieg jest prawidłowy. Wizualna  strona auta jest zapewne ważna dla każdego kierowcy. 

2.    Wnętrze
Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą znajomego mechanika, który na miejscu podczas transakcji będzie mógł spojrzeć fachowym okiem pod pokrywę auta. Wówczas będzie mógł zweryfikować wszystkie usterki, stan oleju oraz cały silnik. Dobrą praktyką jest również zabranie samochodu przed finalizacją transakcji do stacji kontroli pojazdów, gdzie szczegółowo zostanie obejrzany każdy element eksploatacyjny, stan zawieszenia czy układ wydechowy.  

3.    Dokumenty
Tu należy zwrócić uwagę na takie tematy jak pochodzenie samochodu, historię serwisową oraz gwarancję. Natomiast jeśli  auto było sprowadzone do Polski to tym bardziej musimy sprawdzić czy otrzymaliśmy komplet niezbędnych dokumentów. Ważna również jest umowa kupna – sprzedaży. Z powodzeniem w sieci można znaleźć prawidłowy wzór zawierający miejsce na dane identyfikacyjne auta, dane obu stron i cenę. 

Przypominamy, że od zakupu należy zapłacić podatek. Udać się do Urzędu Skarbowego, a następnie do Urzędu Miasta. 

Dodatek: Koniecznie jazda testowa
Jeśli wszystko już zostało sprawdzone i wynik jest pomyślny czas wybrać się na jazdę testową. Dzięki temu nie tylko można sprawdzić jak auto faktycznie się zachowuje, czy nic przypadkiem nie stuka, lub nie ma innego dyskomfortu podczas jazdy. Dodatkowo, w każdym aucie czujemy się inaczej dlatego warto zrobić test czy samochód na który się decydujemy jest dla nas odpowiedni także pod tym względem.