Wielki smog

Smog to zjawisko, które jeszcze do niedawna nie było kojarzone z Polską. Wydawało nam się, że tak silne zanieczyszczenie nie może się zdarzyć w naszej okolicy. Niestety, okazało się, iż jest zupełnie inaczej. Polskie miasta są okresowo tak samo zanieczyszczone największe metropolie innych państw.

Przyczyny polskiego smogu

W Polsce najbardziej zanieczyszczonym miastem jest Kraków. Niedaleko od niego znajdują się także inne duże miasta naszego kraju. Wśród obszarów pokrytych chmurą zanieczyszczeń można wymienić w pierwszej kolejności Śląsk, a zaraz po nim Małopolskę. Dlaczego właśnie tam jest najgorzej? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. W pierwszej kolejności za smog odpowiada przemysł. Śląskie kopalnie, huty czy elektrownie to najwięksi truciciele, ale nie jedyni. Kolejne zanieczyszczenia do powietrza trafiają z ciepłowni oraz pieców ogrzewających mieszkania. Złej jakości paliwo wykorzystywane do ogrzewania domów i biur sprawia, że do atmosfery przedostaje się więcej zanieczyszczeń aniżeli w przypadku wykorzystania dobrego węgla, ropy czy gazu. Warto też podkreślić, że spory udział w wyziewach smogowych mają samochody. Obecnie setki tysięcy ludzi każdego dnia wsiada w samochód i jedzie do pracy czy na zakupy. Warto pamiętać, że każdy z pojazdów poruszających się po ulicach spala benzynę, olej napędowy lub gaz, a tym samym zanieczyszcza powietrze dwutlenkiem węgla oraz innymi substancjami szkodliwymi.

Sposoby na smog

W Polsce można znaleźć miasta, które w różny sposób próbują walczyć ze smogiem. Jednym z najgłośniejszych przykładów są krakowskie dopłaty do wymiany pieców z węglowych na inne, mniej zanieczyszczające powietrze. Jednak nie wszyscy mieszkańcy metropolii zanieczyszczają atmosferę paląc w piecu. Znacznie więcej ludzie dodaje szkodliwych gazów do smogu jeżdżąc wszędzie samochodami. Dlatego pojawiają się coraz częściej akcje mające na celu zmniejszenie ilości pojazdów na miejskich ulicach. Zamykane są dla nich centra miast, wprowadzane są zniżki na bilety na środki transportu miejskiego, budowane są parkingi na obrzeżach miast, gdzie można zostawić swój samochód i odjechać w dowolnym kierunku komunikacją miejską.

Czy udaje się poprawić jakość powietrza?

Niestety nie wszystkie powyższe działania udaje się wprowadzić skutecznie. Większość problemów związanych z smogwprowadzeniem ich w życie wiąże się oczywiście z kwestią finansową. Wprawdzie w Krakowie miasto dopłaca do wymiany pieców węglowych na inne, jednakże dla przeciętnego Kowalskiego czy Nowaka, zmiana pieca często nie jest opłacalna, ponieważ ogrzewanie domu innymi paliwami niż węgiel jest droższe. Podobnie z poruszaniem się komunikacją miejską. Zakup biletów miesięcznych dla całej rodziny to często koszt znacznie większy aniżeli odwiezienie wszystkich członków w miejsce nauki czy pracy samochodem, nie mówiąc już o wygodzie poruszania się autem, której nigdy nie zastąpią autobusy i tramwaje.

Co można zrobić?

Choć większości z nas wydaje się, że jeden człowiek może niewiele, to nie do końca tak jest. Wiele działań mających na celu poprawę jakości powietrza jest kosztownych, co jednak nie znaczy, że nie warto spróbować. Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad jak najlepszym wykorzystywaniem ogrzewania. Po wtóre jeśli już musimy poruszać się samochodem, dobrze byłoby, gdyby miał on mniej niż 10 lat. Należy pamiętać, że im starsze auto, tym bardziej zanieczyszcza powietrze. jeśli to możliwe warto zadbać o to, by w aucie jechało więcej osób, ponieważ obniża to koszty i zmniejsza ilość spalin niż jazda kilkoma autami.

Dążenie do czystego powietrza to zadanie dla wszystkich. Należy zmniejszyć emisję gazów w wielkich zakładach przemysłowych, ale na to nie mamy wpływu jako pojedynczy ludzie. Zupełnie inaczej jest w przypadku małych zmian dokonywanych wokół siebie. Warto pamiętać, że częstokroć wielkie zmiany zaczynają się od malutkich działań.