Wyższe mandaty – większe bezpieczeństwo?

W 2022 roku zaktualizowano taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. Od kilku miesięcy za najgorsze przewinienia drogowe można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Czy wysokie mandaty to dobry pomysł na poprawę bezpieczeństwa na ulicach?


Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne wykroczenia drogowe
W Kodeksie Drogowym znajduje się długa lista wykroczeń, które są karane mandatami. Jednak lista najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych przestępstw drogowych nie jest długa. Wśród nich prym wiodą nadmierna prędkość oraz jazda na „podwójnym gazie”. To właśnie piraci drogowi i pijani kierowcy są winni większości zarówno drobnych stłuczek jak i śmiertelnych wypadków. Z drugiej strony szybka jazda oraz prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu wydają się uzależniać, co często prowadzi do recydywy.


Wysoki mandat – czy to pomoże?
Wysokość mandatów za poszczególne wykroczenia drogowe zmienia się co pewien czas, ale nie zawsze widać skuteczność tego rodzaju działań. W tym roku wysokość mandatów wzrosła diametralnie a statystyki popełnianych wykroczeń znacząco spadły. Choć minęło kilka miesięcy nadal widać wyraźną różnicę w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wydaje się, że wysoki mandat w połączeniu z dodatkowymi punktami karnymi to dobry straszak na wielu kierowców.


Wysoki mandat – nie dla wszystkich taki sam
Ostatnia modyfikacja taryfikatora mandatów znacząco podwyższyła kary za większość wykroczeń drogowych. Niektóre mandaty wzrosły o kilkaset procent. Jednak pojawia się pytania czy wysoki mandat jest dla każdego tak samo uciążliwy? Za każdym razem, kiedy zmienia się wysokość kar za nieprawidłowe prowadzenia pojazdu pojawiają się głosy, że kwota do zapłacenia jest odczuwana bardzo różnie przez różnych kierowców. Dla osoby zarabiającej najniższą krajową opłacenie mandatu w wysokości niemal całego wynagrodzenie to poważna kara. Zupełnie inaczej jest w przypadku osób, których pensja jest kilkukrotnie wyższa. Czy zatem osobom bogatszym wolno więcej? Od wielu lat pojawiają się propozycje uzależnienia wysokości mandatów od sytuacji finansowej kierowcy, ale jak do tej pory nie został on wprowadzony w życie. 


Wysokość mandatu czy nieuniknioność kary?
Za każdym razem, kiedy kodeks drogowy jest modyfikowany pojawia pytanie co jest ważniejsze wysokość mandatu czy poczcie nieuniknioności kary.  Zdaniem wielu osób to drugie jest ważniejsze. Kierowca, który wie, że zapłacenie mandatu czy doliczenie kilku dodatkowych punktów karnych jest nieuniknione będzie bardziej uważał. 
Na początku tego roku zmienił się taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. Wysokość kar znacznie wzrosła. Zmienił się także sposób naliczania kar. O ile osoby, które po raz pierwszy popełniły niewielkie wykroczenie mogą liczyć na łagodny wymiar kary, o tyle recydywiści nie mogą liczyć na wyrozumiałaść.