Zasady wyceny starych pojazdów

Jeśli jesteś właścicielem starego bądź uszkodzonego samochodu zastanów się czy nie warto byłoby oddać go na złom. Jeśli obawiasz się kosztów, nie musisz, ponieważ oddanie auta do stacji demontażu nie tylko nic nie kosztuje, ale dodatkowo można na tym nieco zarobić.

Zasady wyceny pojazdów

Każdy samochód oddawany na złom jest osobno wyceniany. Warto wiedzieć, że ceny w różnych stacjach demontażu mogą się znacznie od siebie różnić. Niektóre stacje wyceniają osobno każdy kilogram pojazdu jako „złomu”. W takim wypadku cena za kilogram wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt groszy. Za samochód osobowy średniej wielkości wyceniony w ten sposób możesz dostać ok. 400 zł. To jednak nie jedyny sposób wyceny złomowanego auta. W niektórych stacjach demontażu cena samochodu ustalana jest zgodnie z tabelą, w której znajduje się marka, typ, rok produkcji itd. Przy wycenie brany jest również pod uwagę stopień uszkodzenia pojazdu.

Zmniejszenie wycenionej kwoty

Kwota, która zostaje określona na podstawie ogólnej wyceny może zostać obniżona. Najczęstszym powodem zmiany ceny jest brak poszczególnych części w pojazdach. W przypadku wyceny za kilogram brana jest pod uwagę waga pojazdu wpisana w dokumentach. Jeśli brakuje mniej niż 10% wagi cena pozostaje niezmieniona w przeciwnym wypadku za każdy brakujący kilogram odliczana jest kwota określona przez stację demontażu. Najczęściej to ok.1 zł za kilogram. Bywa, że od ceny, która została pierwotnie ustalona odliczane są również koszty dostarczenia pojazdu na złomowisko. Warto dokładnie sprawdzić, czy będzie trzeba zapłacić za transport samochodu do miejsca złomowania czy też firma organizuje transport w swoim zakresie.

Jak widzisz oddanie pojazdu na złomowisko nie wymaga specjalnych nakładów, a wręcz przeciwnie można dodatkowo dostać za auto nawet kilkaset złotych.