Złomowanie auta a ubezpieczenie

Polskie prawo nakazuje wszystkim posiadaczom samochodów wykupowanie ubezpieczenia. Za brak obowiązkowej polisy OC kierowca może otrzymać mandat, co się z pewnością nie opłaca. Decydując się na odstawienie auta do garażu ze względu na zły stan techniczny lub oddanie go do kasacji nie zwalnia posiadacza pojazdu od płacenia obowiązkowej składki. Tym samym nie powinny nikogo dziwić listy z ubezpieczalni wzywające do zapłaty kolejnej raty ubezpieczenia za auto. Nie oznacza to jednak, że za stary samochód będzie trzeba płacić zawsze. Obowiązek ubezpieczania pojazdu mija w chwili wyrejestrowania go w Wydziale Komunikacji. Co zatem należy zrobić, aby nie płacić za stary pojazd ubezpieczenia?

Stacja demontażu

W pierwszej kolejności należy oddać samochód do kasacji. Trzeba jednak bardzo dokładnie sprawdzić czy wybrana przez nas stacja demontażu ma wszystkie uprawnienia i certyfikaty, które umożliwiają jej pracownikom wystawianie zaświadczeń o zezłomowaniu auta. Jeśli tak, należy oddać samochód na złom zabierając stamtąd zaświadczenie.

Wydział Komunikacji

Z zaświadczeniem o oddaniu pojazdu do kasacji należy wybrać się do Wydziału Komunikacji, w którym pojazd był zarejestrowany. Tam należy je przedstawić urzędnikowi. Na podstawie tego dokument pojazd zostanie wyrejestrowany z bazy danych. Po dokonaniu tej procedury właściciel auta otrzyma dokument poświadczający jej wykonanie.

Ubezpieczyciel

Kolejnym miejscem, które należy koniecznie odwiedzić jest siedziba ubezpieczyciela, u którego wykupiona jest polisa OC oraz inne dodatkowe ubezpieczenia pojazdu. Po przedstawieniu dokument poświadczającego wyrejestrowanie auta polisa ubezpieczeniowa zostaje wstrzymana. Właściciel pojazdu nie musi już martwić się niezapłaconą w porę ratą, a dodatkowo może liczyć na zwrot pieniędzy z nadpłaconej polisy.

We wszystkich powyższych formalnościach pomaga nasza firma - zapoznaj się ze szczegółami naszej oferty.