Złomowanie nieprzerejestrowanego auta – co musisz wiedzieć?

W większości przypadków na złomowisko trafiają auta z dokumentami wystawionymi na posiadacza. Zdarza się jednak, że uszkodzeniu ulega pojazd, który nie został przerejestrowany na nowego właściciela. Jak zatem zezłomować nieprzerejestrowane auto?


Złomowanie pojazdu nieprzerejestrowanego – aspekty techniczne


Zgodnie z przepisami niesprawne i niekompletne pojazdy, które nie spełniają wymagań technicznych muszą zostać zezłomowane. Oddanie auta do stacji demontażu jest ważne przede wszystkim ze względów ekologicznych. Wrak rozpadający się na podwórku czy w lesie nie tylko brzydko wygląda, ale przede wszystkim jest niebezpieczny dla środowiska. Uszkodzony pojazd oddany na złom jest dementowany, a jego poszczególne części są poddane recyklingowi lub utylizowane w bezpieczny sposób.


Biorąc pod uwagę aspekty techniczne auto jest tak samo złomowane niezależnie od tego czy jest aktualnie zarejestrowane na osobę oddającą je na złom czy też jest nieprzerejestrowane na nowego właściciela. Zawsze podlega ono demontażowi, a poszczególne elementy są sprzedawane, poddawane recyklingowi lub utylizowane.


Złomowanie nieprzerejestrowanego auta – aspekty prawne


Nieco inaczej wygląda złomowanie pojazdów od strony prawnej. W tym wypadku są widoczne znaczne różnice. Przede wszystkim należy podkreślić, że oddać na złom pojazd może jedynie właściciel lub osoba upoważniona do wykonania tej czynności np. wyznaczony przez firmę pracownik w przypadku złomowania pojazdów firmowych. Dowodem własności pojazdu jest dowód rejestracyjny, w którym znajdują się dane posiadacza auta oraz dowód osobisty potwierdzający tożsamość właściciela. Co jednak, gdy pojazd nie został przerejestrowany? W takim wypadku konieczne jest udowodnienie własności auta. Dokumentami potwierdzającymi własność pojazdu w takim wypadku mogą być:


1.    Umowa kupna-sprzedaży – w przypadku auta kupionego i nieprzerejestrowanego konieczna jest umowa zakupu pojazdu, dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela oraz dokument potwierdzający tożsamość nowego właściciela.
2.    Umowa darowizny – w przypadku uzyskania pojazdu w akcie darowizny konieczny jest dokument potwierdzający darowiznę. Ponadto niezbędny jest dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela oraz dokument potwierdzający tożsamość obecnego.
3.    Potwierdzenie nabycia spadku – w przypadku pojazdu nabytego w spadku należy przedstawić dokument potwierdzający nabycie spadku, na mocy którego można określić właściciela pojazdu. Konieczne jest także posiadanie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu tożsamości nowego właściciela.


W przypadku, gdy obecnym lub poprzednim właścicielem pojazdu była firma warto mieć ze sobą wypis z działalności gospodarczej oraz, jeśli umowę podpisywała osoba upoważniona do sprzedaży a nie właściciel – dokument z upoważniający do wykonywania czynności prawnych.


Złomowanie pojazdów nieprzerejestrowanych ze strony technicznej nie różni się niczym od złomowania wszystkich innych pojazdów. Samochód jest sprzedawany przez właściciela, który otrzymuje za niego zapłatę. Następnie auto jest demontowane a poszczególne części są sprzedawane, trafiają do recyklingu lub utylizacji. Różnice między autem z nieprzerejestrowanym a zarejestrowanym pojawiają się na gruncie prawnym. Pojazd może oddać do złomowania jedynie właściciel, a standardowym dokumentem potwierdzającym własność samochodu jest dowód rejestracyjny. W przypadku aut nieprzerejestrowanych niezbędne są dokumenty potwierdzające własność w postaci umowy kupna-sprzedaży, aktu darowizny lub dokumentu potwierdzającego nabycie spadku.

 

Masz pytania dotyczące złomowania nieprzerejestrowanego auta - zadzwoń do nas!