Złomowanie pojazdów?

Złomowanie pojazdów jest w polskim społeczeństwie bardzo różnie postrzegane. Z jednej strony chcemy, aby wraki nie stały w lasach, na łąkach czy na parkingach w mieście. Z drugiej strony posiadacze starych aut mają obawy przed zgłoszeniem się do Wydziału Komunikacji, ponieważ nie zawsze wiedzą co ich tam czeka. Nie można również zapomnieć o tym, że większość właścicieli starych samochodów tkwi w przekonaniu, że oddanie samochodu na zlom będzie ich sporo kosztować. Może zatem zamiast obawiać się upiorów ze złomowiska, lepiej je po prostu dobrze poznać

Kosztowne „zielone złomowiska”

O tym, że złomowanie samochodu dużo kosztuje jest przekonana ogromna rzesza posiadaczy starych lub zdezelowanych pojazdów. Wielu z nich zamiast oddać pojazd do profesjonalnej stacji demontażu woli wysłać je na „zielone złomowisko”. Niestety pozostawienie auta w lesie czy na łące nie jest najlepszym, a już z pewnością nie najtańszym, rozwiązaniem. Warto pamiętać, że jeśli pojazd zostanie znaleziony i zidentyfikowany, na jego właściciela zostanie nałożona kara finansowa, która z pewnością znacznie przekroczy wartość auta.

Nie taki urząd straszny

Wielu kierowców nie złomuje swoich starych i zniszczonych samochodów, ponieważ boi się spraw urzędowych. Warto jednak wiedzieć, że załatwianie spraw związanych z wyrejestrowaniem pojazdu nie jest wcale trudne. Wystarczy posiadanie dokumentów pojazdu oraz zaświadczenie wystawiane przez stację demontażu pojazdów i urzędnik wykreśli pojazd z bazy danych.

Koszty demontażu

Kolejną przeszkodą, którą wymieniają właściciele strych i uszkodzonych aut jest koszt demontażu. Panuje powszechne wyobrażenie, że złomowanie auta kosztuje więcej niż wart jest wrak, dlatego lepiej pozostawić go w ogródku lub na łące. Zanim jednak samochód wyląduje na „zielonym złomowisku” lepiej dokładnie dowiedzieć się ile demontaż pojazdu będzie kosztował w rzeczywistości. Obecnie wiele stacji zajmujących się złomowaniem pojazdów nie tylko nie wymaga opłat, ale nawet płaci za oddany pojazd. W zależności od stanu pojazdu można liczyć nawet na kilkaset złotych.