Złomowanie pojazdu posiadającego więcej niż jednego właściciela

Większość samochodów posiada jednego właściciela, dzięki czemu załatwianie wszelkich formalności związanych z kasacją auta jest stosunkowo proste. Co jednak jeśli w dowodzie rejestracyjnym jest wpisanych kilku właścicieli?

W przypadku, gdy pojazd przeznaczony do zezłomowania posiada dwóch lub więcej właścicieli, wówczas najlepiej jeśli wszyscy oni będą obecni podczas oddawania pojazdu do stacji demontażu. Dzięki temu pracownik złomowiska będzie wiedział, że współwłaściciele pojazdu zgadzają się na oddanie auta do demontażu.

Jeśli jeden lub kilu współwłaściciel samochodu nie może pojawić się osobiście wówczas osoba oddająca samochód na złom musi posiadać upoważnienie do zezłomowania pojazdu wypisane przez współwłaściciela/współwłaścicieli auta. Do upoważnienia powinien być dołączony dowód osobisty lub kserokopia dowodu osobistego nieobecnego współwłaściciela pojazdu. Dokument tożsamości umożliwia pracownikowi stacji demontażu potwierdzenie tożsamości nieobecnego właściciela auta.

Wielu osobom takie działanie może wydawać się niepotrzebną komplikacją całej procedury złomowania, jednakże należy pamiętać, że w przypadku współwłasności wszyscy właściciele wpisani do dokumentów pojazdu mają prawo decydować o losie samochodu, a tym samym bez zgody jednego z nich auto nie może zostać zezłomowane.