Złomowanie pojazdu – zrób to legalnie
Zgodnie z przepisami, pojazd podlega wyrejestrowaniu ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku:
• przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów,
• kradzieży pojazdu,
• wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany lub zbyty za granicą,
• zniszczenia pojazdu za granicą,
• udokumentowanej trwałej utraty posiadania pojazdu bez zmiany prawa własności,
• przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu
• wycofania pojazdu z obrotu.
Na czym polega złomowanie pojazdów?
Do stacji demontażu pojazdów oddaje się samochód, którego nie opłaca się już naprawiać. Zanim jednak oddamy nasz pojazd warto upewnić się, że stacja działa legalnie i posiada wszystkie uprawnienia. Na wizytę w takim miejscu należy zabrać dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny, a także kartę pojazdu. Samochód, który ma trafić do demontażu musi również posiadać numer VIN.
Kiedy oddamy auto do stacji demontażu, wówczas osoby upoważnione unieważniają dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Dodatkowo, przygotowują oświadczenie o unieważnieniu tychże dokumentów. Trafia ono później do właściciela, stacji demontażu oraz wydziału komunikacji.
Do nas później należy obowiązek udania się do wydziału komunikacji, by złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta. Mamy na to 30 dni. Trzeba więc pamiętać, aby nie przekroczyć tego terminu. Fakt wyrejestrowania auta należy również zgłosić do ubezpieczyciela, aby zatrzymać naliczanie składki OC. Możemy wtedy zyskać zwrot niewykorzystanej części składki.
Za oddanie samochodu do stacji demontażu właściciel otrzymuje pieniądze. Wysokość kwoty zależna jest od wagi pojazdu. Można wówczas uzyskać do 500 złotych. W przypadku jednak kiedy masa auta jest mniejsza niż 90% masy nowego pojazdu to stacja może pobrać opłatę od właściciela.
Należy pamiętać, aby przy złomowaniu auta przestrzegać wszystkich procedur i zgłosić ten fakt w odpowiednich miejscach. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji prawnych i finansowych.
Po dokonaniu decyzji o demontażu auta spełnij poniższe warunki:
• wybierz autoryzowaną stację demontażu. Poproś o przedstawienie odpowiednich dokumentów potwierdzających ASO
• przygotuj dokumenty: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód osobisty.
• przekazanie auta do stacji demontażu. Możesz je odstawić w wybranej stacji, ale również stacja może odebrać Twój pojazd ze wskazanego miejsca
• wyrejestruj swój samochód. Musisz złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta, odpowiednie zaświadczenie otrzymasz od stacji demontażu. Zgłoś ten fakt również ubezpieczycielowi. Możesz tu zawnioskować o zwrot niewykorzystanej części składki OC.
Pamiętaj, że legalne złomowanie pojazdu to nie tylko kwestia przestrzegania prawa, ale także troska o środowisko i bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.