Przez wiele lat wokół złomowania pojazdów narosło wiele różnych opowieści. Przekazywane z ust do ust zyskały rangę prawdy, a w rzeczywistości są jedynie mitami. Poznaj najczęściej powtarzane mity dotyczące kasacji aut. 

1. Za złomowanie trzeba płacić Nic bardziej mylnego. Zgodnie z przepisami to stacja demontażu pojazdów płaci właścicielowi za jego samochód. Kwota, którą otrzymuje posiadacz samochodu bywa bardzo różna w zależności od marki, modelu auta, jego wieku i stopnia zniszczenia. 

2. Złomowanie samochodów Trzebnica jest bardzo skomplikowane To twierdzenie jest również nieprawdziwe. Wystarczy dostarczyć pojazd do wybranej stacji demontażu, wraz z jego dokumentami i całą procedurę zdania pojazdu do kasacji można załatwić w niecałą godzinę. 

3. Złomowane samochody trafiają na dzikie wysypiska śmieci Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy nie mogą być umieszczane na wysypiskach śmieci. Aby firma mogła przeprowadzać legalną kasację pojazdów musi posiadać specjalne certyfikaty, które potwierdzają ekologiczny sposób wykonania usługi. Obecnie złomowanie pojazdów rozpoczyna się od opróżnienia auta z wszelkich płynów, które następnie są utylizowane. Kolejnym krokiem jest demontaż pojazdu. Poszczególne części w zależności od ich stopnia zużycia są przeznaczane do odsprzedaży jako części zamienne, trafiają do recyklingu lub do utylizacji. Żadna certyfikowana stacja demontażu pojazdów nie wywozi części złomowanych samochodów na łąkę czy do lasu, ponieważ może za to zapłacić karę lub mogą jej zostać odebrane uprawnienia do świadczenia usług. 

4. Do stacji demontażu należy samemu dowieźć samochód Jeśli auto przeznaczone do kasacji jest sprawne i posiada jeszcze aktualne OC, wówczas właściciel może samodzielnie dostarczyć pojazd do stacji demontażu. Jeśli natomiast samochód nie nadaje się do jazdy lub nie posiada OC, wówczas można zamówić transport pojazdu na miejsce docelowe. Większość stacji demontażu pojazdów posiada własne samochody do transportu wraków, dzięki czemu mogą odbierać od właścicieli niesprawne pojazdy. Usługa transportowa zazwyczaj świadczona jest nieodpłatnie. 

Powyżej obalone zostały największe mity dotyczące złomowania pojazdów. Jak można zauważyć, oddanie auta do kasacji nie jest wcale bardzo skomplikowane. Warto też podkreślić, że nie trzeba za to płacić, a wręcz przeciwnie – można na tym zarobić.