Andrzejkowe rozmyślania o kluczach i kluczykach

Jutro 30 listopada czyli popularne Andrzejki. To bardzo szczególny dzień, kiedy to, dzięki wróżbom można zajrzeć w przyszłość. Jedną z najpopularniejszych wróżb andrzejkowych jest lanie wosku przez dziurkę od klucza. Więc może warto dziś powiedzieć nieco więcej o różnych rodzajach kluczy do samochodów?

Samochody pochodzące z XX wieku charakteryzowały się bardzo prostymi kluczykami. Najczęściej kluczyk do stacyjki był równocześnie kluczykiem otwierającym drzwi i bagażnik. Prosty kształt umożliwiał w miarę proste dorobienie kluczyka jeśli się zgubił. Również złodzieje nie musieli się zbyt wiele trudzić kradnąc pojazd – o czym można  przekonać się oglądając filmy z tego okresu.

Z czasem kluczyki samochodowe, podobnie jak i całe auta, stawały się coraz nowocześniejsze. Pojawiły się kluczyki połączone z alarmem. Wystarczyło nacisnąć na niewielki przycisk, aby po zamknięciu pojazdu włączył się alarm. Jeśli kierowca zapomniał go wyłączyć przed włożeniem kluczyka do zamka w drzwiach, spotykała go bardzo głośna niespodzianka.

Kolejnym wynalazkiem był zamek centralny. Tym razem wystarczyło otworzyć kluczykiem jedne drzwi, aby automatycznie otworzyły się wszystkie inne. To bardzo wygodne rozwiązanie, które nadal cieszy się ogromną popularnością i jest stosowane w wielu modelach pojazdów różnych marek.

Jednakże wraz z upływem lat i rozwojem technologicznym pojawiają się coraz to nowe rozwiązania. Kluczyki do samochodu coraz mniej przypominają swoim wyglądem znane nam klucze. Coraz częściej są to niewielkie urządzenia wyposażone w układ elektryczny, który po zetknięciu z czytnikiem otwiera drzwi czy pozwala uruchomić pojazd.

Niestety wraz z modernizacją rozwiązań związanych z kluczykami samochodowymi narasta problem z kradzieżami aut. Producenci samochodów wprowadzają coraz to nowe zabezpieczenia mające na celu utrudnienie kradzieży, niemniej jednak bardzo często ma to wręcz odwrotny skutek. Czasami mogłoby się zdawać, że im starsze rozwiązania tym lepsze. Szkoda tylko, że tak trudno cofnąć czas i wrócić do kluczyków samochodowych, które otwierały auto tylko wtedy, gdy posiadacz auta wiedział jak ich odpowiednio użyć.

Inne fajne wpisy znajdziesz na naszej stronie www.