Co przyniesie kierowcom Nowy Rok 2016?

Niemal każdego roku wraz ze zmianą daty pojawia się lista nowych przepisów wchodzących w życie. Fala zmian nie ominęła również 2016 roku. Wśród dziesiątków nowych przepisów jest też kilka, które skierowane są do kierowców. Zobacz, co warto o nich wiedzieć?

Wraca Zielony Listek

Od 4 stycznia 2016 roku wchodzi w życie przepis mówiący o tym, że pierwsze dwa lata to „okres próbny” dla każdego młodego kierowcy. Zgodnie z nowymi przepisami przez pierwszych 8 miesięcy, kierowca musi jeździć autem oznaczonym „Zielonym Listkiem”. Naklejka musi znajdować się na przedniej i tylnej szybie wozu, którym kieruje nowo upieczony kierowca. Warto zaznaczyć, że za brak tego oznaczenia grozi kara w postaci mandatu.

Egzaminy na prawo jazdy

Wszyscy, którzy obawiali się zmian w egzaminach na prawo jazdy mogą w tym roku odetchnąć z ulgą. Zgodnie z przepisami wszelkie zmiany wejdą w życie dopiero od 2017 roku.

Wydział Komunikacji

Od stycznia kierowcy mogą także spodziewać się zmian w Wydziale Komunikacji. Dotyczą one:

  1. opłaty recyklingowej – osoby, które w 2016 roku będą chciały zarejestrować samochód sprowadzony zza granicy nie będą musiały płacić 500 złotych – jak to było jeszcze w grudniu 2015 roku. Warto jednak zaznaczyć, że pojazdy, które zostały kupione w 2015 roku, a ich właściciele jeszcze ich nie zarejestrowali, będą musieli uiścić tę opłatę.
  2. umowy kupna – sprzedaży – od 2016 roku umowa kupna-sprzedaży pojazdów musi zawierać pełne dane osobowe obu stron. Poza imieniem i nazwiskiem lub nazwą firmy oraz adresu musi się tam też znaleźć PESEL osoby prywatnej lub REGON firmy.
  3. trzeciej tablicy rejestracyjnej – od stycznia 2016 roku właściciele pojazdów, którzy korzystają np. z bagażników rowerowych będą mogli zakupić dodatkową tablicę rejestracyjną. Zamówienie na nią należy złożyć w Wydziale Komunikacji, a następnie uiścić opłatę w wysokości 53 zł.

Fotoradary, mandaty i punkty karne

Wraz z nadejściem nowego roku wiele fotoradarów zmieni swoich właścicieli. Wszystkie urządzenia, które dotychczas obsługiwała Straż Miejska przejdą na własność Inspekcji Transportu Drogowego lub Policji. Dla kierowców oznacza to bardziej restrykcyjne egzekwowanie złamanych przepisów oraz wyższe kary.

Kolejną zmianą jaką przynosi nowy rok jest nowy taryfikator mandatów i punktów karnych. Wśród nich najbardziej dotkliwe mogą okazać się:

  • 3-letnia utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów dla kierowców, którzy zbiegli z miejsca wypadku;2016 rok
  • co najmniej 2 lata pozbawienia wolności w przypadku osób prowadzących pojazd bez uprawnień (w tym wypadku nie ma znaczenia czy uprawnienia zostały odebrane kierowcy czasowo, na stałe czy też wcale ich nie miał);
  • wysokość mandatów, która została uzależniona od średniej pensji krajowej – np. za przekroczenie prędkość o 50 km/h grozi mandat 760 zł, jeśli do takiego wykroczenia dojdzie na terenie zabudowanym, wówczas mandat jest liczony podwójnie;
  • dożywotnia utrata prawa jazdy dla osób, które pod wpływem alkoholu spowodowały trwały uszczerbek na zdrowiu innej osoby lub jej śmierć.

Kontrola lekarska

W styczniu wchodzą w życie również przepisy, które związane są z unijną dyrektywą dotyczącą badań kierowców zawodowych. Od tego roku na badania będą kierowani zawodowi kierowcy mający problemy ze snem, ponieważ mogą one mieć wpływ na ich zdolność psychomotoryczną podczas kierowania pojazdami.