Czy warto kupować używane części do auta?

Samochody to dziś jedno z podstawowych narzędzi pracy dla wielu osób. Nie wyobrażamy sobie również życia codziennego bez sprawnego pojazdu. Nierzadko auto jest niezbędne do wykonywania codziennych zadań takich jak zakupy czy dowiezienie dzieci do szkoły. Zepsuty samochód to ogromny problem, zwłaszcza gdy usterka wymaga wymiany części. Pojawia się też pytanie czy do naprawy wykorzystać nowe czy używane elementy. Zobacz, czy warto postawić na używane części do auta?


Oszczędność


Nie ma co ukrywać – naprawa samochodu jest sporym wydatkiem, zwłaszcza jeśli konieczna jest wymiana niektórych części. Za oryginalne elementy pojazdów trzeba sporo zapłacić. Zamienniki dostępne na rynku też nie należą do najtańszych, zresztą, nie wszystkie części pojazdu można wśród nich znaleźć. Często najtańszą opcją jest skorzystanie z używanych części kupionych na szrocie.


Dobra jakość


Wielu użytkowników pojazdów jest zdania, że na złomowisku lądują stare i zdezelowane pojazdy, które do niczego się już nie nadają. Warto jednak wiedzieć, że tak nie jest. Często złomowane są samochody powypadkowe, które zdaniem ubezpieczyciela, nie nadają się już do naprawy. Są to nierzadko auta nowe, które wprawdzie nie nadają się do korzystania z nich na drogach, ale w swoim wnętrzu posiadają wiele części w dobrym stanie gotowych do ponownego wykorzystania. Szroty to prawdziwa skarbnica oryginalnych i sprawnych części zamiennych, które warto kupić przede wszystkim ze względu na stosunek jakości do ceny. Oryginalne elementy pojazdów pochodzące ze złomowisk są niekiedy kilkukrotnie tańsze od zamienników i kilkudziesięciokrotnie tańsze od części oryginalnych. 


Jakie części najlepiej kupować na złomowisku?


Samochód powypadkowy można rozłożyć na części pierwsze, dzięki czemu klient może kupić nawet pojedynczą śrubkę pochodzącą z auta podobnego do tego, którego jest właścicielem. Jednak nie wszystkie części warto kupować na szrocie. Przede wszystkim należy sobie odpuścić wszystkie elementy mające wpływ na bezpieczeństwo jazdy i zużywają się np. klocki hamulcowe. W ich przypadku lepiej postawić na nowe. Jednakże większość części pojazdu można spokojnie wymienić na używane. Na złomowisku najczęściej kupowane są elementy karoserii. Nie wszystkie uszkodzenia da się naprawić w warsztacie blacharskim. Jeśli naprawa jest niemożliwa wówczas jedynym rozwiązaniem staje się wymiana części karoserii na „nową” i tu warto skorzystać z oferty złomowisk. Podobnie jest z elementami wnętrza pojazdu np. fotelami czy xoświetlenia pojazdu. 


W życiu codziennym nauczyliśmy się nie korzystać z używanych części wymiennych. Zamiast naprawiać sprzęty gospodarstwa domowego wymieniamy je na nowe. Jednak w przypadku samochodu naprawa to zazwyczaj koszt mniejszy niż kupno nowego. Naprawa będzie jeszcze tańsza, jeśli wykorzystamy do niej dobrej jakości części zamienne pochodzące z używanych samochodów.