Demontaż samochodu – co to takiego?

Złomowanie pojazdów to obecnie spory wysiłek. Jeszcze pod koniec XX wieku samochody stały na złomowiskach w całości przez długie miesiące a nawet lata. Nikt nie zwracał uwagi na to czy z auta wyciekają jakieś oleje czy inne substancje chemiczne mogące skazić środowisko. Auta były rozkręcane na części, jeśli właściciel uznał, że poszczególne elementy nadają się do sprzedaży. Jeśli nie stały sobie i rdzewiały. Dziś, na szczęście, złomowanie wygląda zupełnie inaczej – a przynajmniej to „legalne” złomowanie.


Demontaż pojazdu 
Demontaż pojazdu – jak sama nazwa mówi, jest to rozmontowanie samochodu na części. W certyfikowanych stacjach demontażu, oddany do kasacji samochód rozkładany jest na części pierwsze, a następnie poszczególne elementy poddawane są recyklingowi lub utylizacji. Zadaniem stacji demontażu jest maksymalne ograniczenie odpadów, które mogą pozostać po samochodzie. Obecnie z demontowanych aut można odzyskać wiele elementów, które posłużą nowym właścicielom lub zostaną zmienione w coś nowego. 


Części do odzysku
Nie ma co ukrywać – auta pojawiające się na złomowiskach są w bardzo różnym stanie. Jedne to zupełne wraki i dziwi sam fakt, że do tej pory poruszały się po drogach. Są też auta powypadkowe, których naprawa nie opłaca się, a większość elementów jest jeszcze w całkiem dobrym stanie. W przypadku aut w dobrym stanie pracownicy stacji podczas demontażu przygotowują poszczególne części samochodu do ponownego użycia. Wśród najczęściej wykorzystywanych są koła, felgi, zderzaki, lusterka a także większe fragmenty karoserii takie jak drzwi czy klapa bagażnika. Jednak to nie jedyne części zamienne, które można kupić w stacji demontażu pojazdów. Odwiedzając takie miejsce zauważysz, że jest tam niemal każda część samochodu, którą można było bezpiecznie odzyskać demontując pojazd. 


Recykling 
Po rozłożeniu samochodu na części, niektóre elementy można sprzedać jako części zamienienie, ale niestety nie wszystkie. Te, które nie nadają się do użytku trzeba zutylizować lub oddać do recyklingu. Wśród materiałów do odzyskania są przede wszystkim metale. W aucie poza karoserią znajdują się także metale szlachetne wykorzystywane głównie w elektronicznych częściach samochodu. Zawartą w nich m.in. miedź można odzyskać i przetopić tworząc inne produkty.


Utylizacja
Samochody to urządzenia, w których wykorzystuje się także substancje trujące. Kwasy w akumulatorze, oleje, resztki paliwa to tylko część szkodliwych substancji, które można znaleźć w pojeździe. Nie nadają się one do ponownego użytku. Dlatego też konieczna jest ich  fachowa utylizacja.


XXI wiek to stulecie, w którym stawiamy na czysty świat. Wiąże się to z wieloma czynnościami mającymi na celu ograniczenie śmieci. Wśród nich jest także odpowiednio przeprowadzany demontaż pojazdów. Wybierając zakład, który zajmie się kasacją pojazdu należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób rozdysponowane są elementy zdemontowanego pojazdu. Czy trafią one do recyklingu i fachowej utylizacji, tak jak w naszej stacji demontażu pojazdów, czy też zostaną postawione na placu i będą tak stały przez wiele następnych lat bez żadnych ekologicznych zabezpieczeń.