Nieudana kampania społeczna – a jednak daje do myślenia

W ostatnim czasie w telewizji pojawił się spot reklamowy mający uświadomić rodzicom wyjeżdżających na wakacje dzieci, że należy zadbać o stan techniczny autobusu, którym pojadą na wypoczynek ich pociechy. Spot przedstawia stary autobus nie nadający się już do użytku, który zostaje wysłany na złomowisko i w ostateczności zezłomowany. Po ukazaniu się tej reklamy w mediach zaczęło huczeć – tylko czy rzeczywiście jest powód do tak wielkiego zamieszania?

Na początek warto podkreślić, że cel tej kampanii społecznej jest szczytny. Niestety wyprodukowany spot nie spodobał się szerszej publiczności. A przecież to nic nadzwyczajnego, że stare pojazdy powinny trafiać na złom. Zamiast szukać ukrytych negatywnych podtekstów, jak to robią redaktorzy niektórych czasopism marketingowych, warto byłoby rozszerzyć nieco przesłanie tego spotu?

Nie ma co ukrywać, że na polskich drogach mamy sporo pojazdów mocno zużytych. Zaledwie niewielką część z nich stanowią autokary wożące ludzi na wakacje czy chociażby codziennie do pracy czy szkoły. A przecież każdy z nich, niezależnie czy to wycieczkowy autokar czy samochód osobowy, może stanowić zagrożenie nie tylko dla osób znajdujących się wewnątrz, ale także dla wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.

Polacy są społeczeństwem niezwykle oszczędnym, co wynika z wielu bardzo różnorodnych czynników. Abstrahując od powodów oszczędzania, warto zaznaczyć, że niejednokrotnie doprowadza ono do nieszczęść. Wielu z nas kupuje pojazdy używane, ponieważ są tanie. Nie jest to oczywiście niczym złym o ile pojazd jest sprawny. Niestety po naszych drogach porusza się wiele aut mających dwadzieścia, trzydzieści a nawet więcej lat, które już od dawna powinny znaleźć się na złomowisku. Może zatem spot o smutnym autobusie warto byłoby odnieść również do swojego auta i dokładnie przyjrzeć się mu. Jeśli nie spełnia już swojego zadania, jakim jest bezpieczna jazda, może lepiej oddać go na złom i nie płakać nad nim – bo najważniejsze jest bezpieczeństwo.

źródło: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,93633,16223132,To_TYLKO_autobus.html

Przeczytaj także inne ciekawe artykuły na naszej stronie firmowej.