Wypadki w wakacje

Wakacje to czas, kiedy setki tysięcy Polaków wybierają się w podróż. Już w ostatnich dniach czerwca pierwsze samochody ruszają na wakacyjne szlaki, a autobusy zamiast wieźć, jak zazwyczaj, kilku pasażerów, są pełne po brzegi. Jednak wakacje to także czas, kiedy znacznie wzrasta liczba wypadków drogowych, których przyczyny są bardzo różne.

Choć mamy dopiero połowę wakacji można śmiało powiedzieć, że tragicznych wypadków nie brakuje. Przynajmniej raz w tygodniu można usłyszeć informację o „tragicznym wypadku”, który wydarzył się…. To bardzo smutne, kiedy słyszymy jak kierowca ukraińskiego autobusu rozbił się niedaleko Garwolina, gdzie w wypadu zginęło 5 osób, a 30 było rannych. Kilka godzin później pojawia się informacja o karambolu na autostradzie, w którym następne osoby zginęły i są ranne, a to tylko informacje z jednego dnia.

Kiedy widzimy skutki takich wypadków zastanawiamy się jakie są ich przyczyny? Problem w tym, że bardzo ciężko jest je ustalić. Polska to kraj wspaniałych, niezwykle krzywych i nierównych dróg. Kierowcy stojący godzinami w korkach są zmęczeni i wyczerpani. Latem niemała w tym zasługa także upalnej pogody, co trzeba również brać pod uwagę. Ponadto mamy sporo osób, które bardzo chętnie popełniają drogowe przestępstwa i nawet się z tym nie kryją. Przekraczanie prędkości czy jazda na podwójnym gazie to najpoważniejsze i najczęściej wymieniane przewinienia, ale przecież nie jedyne.

Do listy możliwych przyczyn wypadków drogowych należy także dodać stan technicznych wielu pojazdów. Choć na naszych drogach z czasem pojawia się coraz więcej aut mających mniej niż 10 lat, to jednak mimo wszystko większość pojazdów dekadę ma już dawno przekroczoną. Jak można się spodziewać niewiele samochodów liczących sobie 15, 20, a nawet więcej lat jest w 100% sprawnych.

W dniach, kiedy podawane są kolejne dane o tragicznych wypadkach warto pomyśleć również o bezpieczeństwie wypadkiswoim i swoich najbliższych, których codziennie wozimy w samochodach. Zanim ruszymy na wakacyjne wojaże warto jeszcze raz sprawdzić czy wszystko w samochodzie działa tak, jak powinno. Może przydałaby się wymiana opon, albo zmiana oleju? Pamiętajmy, że bezpieczeństwo podczas podróży jest najważniejsze.